Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Ковачев: Не искаме да утежним ситуацията на икономиките на ЕС

Отговорност и солидарност – водещи във време на пандемия

Андрей Ковачев
Снимка: andrey-kovatchev.eu

Сигурност по време на Covid-19. Преди 2 дни ЕК излезе със становище за 30-дневна забрана на граждани от трети страни да влизат в ЕС. Въпрос на часове ли е тази мярка да стане тотално решение на Европейския съвет и всички да бъдат задължени да се съобразят с нея, вкл. и асоциираните членове на Шенген – Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн. 

Според лидерите на ЕК тази мярка ще ограничи вредното въздействие на коронавируса. Дали този акт ще направи европейците по-сигурни за здравето им и най-важното – дали ще съдейства наистина на спирането на коронавируса, отговор дава в "Нашият ден" евродепутатът от ГЕРБ и ЕНП Андрей Ковачев:

"Това са ограниченията, които са свързани с намаляване на риска от заразяване. Тук става дума за хора, но и за стоки. Ние не искаме да утежним ситуацията на икономиките на ЕС. Затова стремежът е стоките да имат възможност да продължат да бъдат транспортирани от трети страни към ЕС и обратно."

По-сигурни ли ще бъдат европейците след тези рестрикции

"Целта ни е да ограничим възможността за пренос на вируса от един на друг човек. Така че "отговорност и солидарност" са двете основни думи, които трябва да ни водят." 

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21