Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петъчни специални концерти от архива на „Аларма“

Невен Кидеров, Аюуне Суле и Mad Bear на плажа във Варна,
Снимка: Емил Пенчев

В периода на задължителна самоизолация, карантина и спазване на социална дистанция екипът на предаването „Аларма“ и фестивала за нова музика „Аларма Пънк Джаз“ на програма „Христо Ботев“ е подготвил петъчна серия, в която ще бъдат излъчени някои ключови концерти, които сами сме организирали и/или които сме записали през последните 2-3 години. Всички тези концерти са част от златния фонд на предаването, а селекцията включва изцяло непозната на по-широката аудитория продукция – т.е. редки записи на иначе познати ви групи и музиканти, които обаче излъчваме за първи път. Започваме тази вечер (20 март 2020) с концерт на триото на Аюуне Суле (глас и традиционна ганайска китара „колого“) с Невен Кидеров (перкусии) и Mad Bear (електронни фонове, басови честоти) в „Кубо“ на плажа във Варна, проведен през юни 2019 г. като част от второто българско турне на Суле. 

Аюуне Суле е певец, занаятчия-обущар, лютиер и мултиинструменталист от Кумаси (Гана). Свири от 9-годишен, като първия инструмент си го изработва сам. Представител е на етноса „фрафра“. На световната публика е известен и като член на квинтета на Кинг Аишоба, а у нас е свирил, джемил и/или записвал също така с Теодосий Спасов, Васил Хаджигрудев, Константин Кучев, Светлана Василева-Стрела, Влада Томова, Деян Драгиев-Даката, „Ша-Ша“, Александър Даниел и Росен Захариев. С последните двама също има трио, с което през 2018 г. свири на Варненския джаз фестивал и на фестивала „Джаз на село“ в Камен бряг, а през 2019 г. откри фестивала „Афровизия“ за групата на нгони-виртуоза Басеку Куяте от Мали в София.

Инструментът на Суле – „колого“ (двуструнна китара с корпус, направен от калабаш и козя кожа) – е познат в Западна Африка от хилядолетия и си съперничи с малийското „нгони“ за титлата „прадядо на съвременната китара“. Песните на Суле са както трансово-лечебно-ритуални, така и политически, и включват теми като равноправието на жените и мъжете, обединението на различните народи в Африка и др. С Невен Кидеров от „Таралеща“ (също занаятчия, работещ с ръцете си – „proper hands for the job“) има особено музикално родство – за Невен Суле казва, че го вдъхновявал да свири и някои свои старите песни, които от години не е свирил. А концертът, който ще звучи в ефира на програма „Христо Ботев“ от 21.30 до 23.00 ч. довечера, е част от нашата съвместна варненска инициатива с Младежка фондация „Аморфа“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41