"Пациентите не трябва да се страхуват и трябва да знаят, че могат да разчитат на нас – каза д-р Иво Петров, кардиолог, гост на рубриката "Главен герой" – Имаме възможност да приемаме и лекуваме пациенти със сърдечно-съдови заболявания и съмнения за Covid-19.
Д-р Петров успокои аудиторията, че "има достатъчно лекарства за хората, при които заболяването протича с усложнения. Те не са налични в аптеките, не могат да се купят от търговската мрежа, но болниците разполагат с тях. Леко прекарващите вируса пък не се нуждаят от специализирани лекарства."
Д-р Петров смята, че страната ни ще се отърве по-леко от заразата, тъй като навреме взе мерки за ограничаване на разпространението. Освен това идват слънчевите пролетни дни, а се знае, че ултравиолетовите лъчи убиват вируса.
"Не можем да чакаме да се появи 100-процентовият медикамент, трябва да правим всичко възможно, за да лекуваме пациентите си – каза той във връзка с методиката за лечение на хора в рисковата група и посочи добрите практики, при които медицинската общност по света си партнира и обменя информация в реално време. –
Това дава възможност на колегията да се възползва от обширна база данни, преценявайки баланса между риск и полза."
Освен практикуващ кардиолог, д.-р Петров е общински съветник и като такъв оценява високо решението във II градска болница да се създаде напълно изолирано от останалия корпус отделение, в което да се лекува Covid-19, без да се пречи на болницата да си върши и останалата работа.
Чуйте какво още каза д-р Петров:
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg