Известният крими разказ на Рут Рендъл, който стои в основата на нощната аудиопродукция дължи заглавието си не на някаква обобщителна реплика на героите, а на цитат, цитат от „Хеда Габлер“ на Хенрик Ибсен.
Този факт не е случаен. За всички, които пословично подценяват криминалната литература, това е знак не само за някаква странна претенция или словесно изхвърляне. Рут Рендъл не само е призната много много отдавна за кралица на английската криминална литература, но за разлика от Агата Кристи, например, тя не се впуска във виртуозно заплетени сюжети, а се фокусира върху мотивацията на героите. Тази особеност на писателския стил на отражение носи едно огромно преимущество – различни гледни точки, противоречия, сложни характери и произлизащо от това сложно замисляне и обмисляне от страна на читателя и слушателя преди да се раздадат присъдите. Нещо повече, писателката има уникална власт над своята аудитория, тъй като може да манипулира симпатиите и емоциите. В историята на Рендъл понякога читателят намира, че започва да съчувства на убиеца, което е смущаващо и го предизвиква да постави под въпрос самите етикети на детектив и престъпник – дали наистина са само в черно и бяло, и дори собствения си морал и връзката между доброто и злото.
Новосъздаденото приятелство между тримата главни герои – Aртур (Илия Добрев), жена му Гуен (Петя Силянова) и лъскавия романист Рийв (Ириней Константинов) – отначало изглежда врата към нови примамливи хоризонти отвъд изолацията и умората от затвореното крайградско съществуване, но полека-лека се отмества на доста по-зловеща територия.
Драматизацията и режисурата е направена от Илия Атанасов. Музикално оформление: Валя Бояджиева. Звуково оформление: Силвия Гочева. Звукорежисьор: Мая Стоянова. Актьорският състав включва и Лидия Вълкова, Меглена Караламбова, Вълчо Камарашев и Димитър Иванов.
„Така не постъпва никой“ е фино изработено аудио, което, благодарение на великолепните актьорски изпълнения, ще ви увлече в една сложна от психологическа гледна точка история.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg