Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първан Симеонов: Обществата реагират със здравословен инстинкт

Снимка: БГНЕС
Когато дълго време хората са в несигурна среда, възгледите им се променят. За това какви са нагласите на обществата за взетите мерки в обстановка на пандемия и карантина говорим в „Мрежата“ с Първан Симеонов, изпълнителен директор на „Галъп интернешънъл“ за България, които направиха първото мащабно проучване по темата.

На кого вярват и не вярват обществата днес

„Хората нямат доверие на най-крещящите и популистки настроените дейци в наши дни. И така се хващат за сигурното, тоест започват да стискат палци на текущата власт, без значение дали я харесват или не, защото просто няма друга. Так че най-крещящите в момента са най-губещите. Въпросът е какво ще бъде след това, когато икономиките са увредени, тогава вече най-крещящите могат да бъдат най-големите бенефициенти.“ каза Първан Симеонов

Как авторитетите говорят за пандемията и думата „война“

„Преди около месец беше на мода сред интелектуалните среди да се говори за излишна паника. И даже имаше лека насмешка към хора, които влязоха в режим на запасяване. После същата тази прослойка сякаш сама узря за самоизолацията. Защото всичките мерки дойдоха на разорана почва. Може би заради италианския пример всички осъзнаха важността на смодисциплината. И наистина, ако само преди месец някой бе използвал думата „война“, това щеше да бъде прието с вдигане на вежди. Даже мнозина преди месец смятаха, че, използвайки думата „война“ и подобни властта се опитва да тушира критиките към собствените си недъзи. Защото при война, недъзите и всичките скандали се забравят. Поне засега, обаче това мобилизира, освен ако мерките не станат прекалени или не продължат разногласията между щабът и съветът, които бяха създадени.“ коментира Първан Симеонов

Жертването на права и ще можем ли после да ги върнем

„Има притеснения по отношение на отнемането на парва, защото нямаме устойчива демократична традиция и защото сме уязвими от тази гледна точка. Но ако има нещо успокояващо, това е, че този дебат е валиден навсякъде. И нашият сондаж показва, че голяма част от обществата са готови да се разделят с част от правата си, основно с това на свободно придвижване. Но американското и до някъде японското не се съгласяват току така и с отнемането на това право.“ Допълни Първан Симеонов.“ допълни Първан Симеонов

За може да е катализатор COVID -19 у нас

„Ако мине благополучно, като всеки един вирус той ще ни създаде национален имунитет и ще добием малко повече самочувствие, е сме се справили. Защото ако продължаваме да държим толкова ниска крива на заболяваемостта, имаме шанса за първи път да се справим с нещо по-добре от другите ни по-големи партньори в света. Това би било добра инжекция за общество, което има столетна травма на губещо.“ обобщи Първан Симеонов

Чуйте цялото интервю с Първан Симеонов в звуковия файл



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10