"Карантина" е френска дума и означава изолация за 45 дни. Трябва хигиена – миене на ръцете, на лицето. Дрехите – когато се прибира човек отвън. Това е толкова стар принцип, но ние сякаш спряхме да го спазваме – да си събуеш обувките и да си смениш дрехите, с които си бил навън с домашни дрехи. Защото вирусът може да престои върху тъканите, по дрехите, по обувките... Това са елементарни прийоми, с които може да се намали наистина разпространението на инфекцията.
"Тази инфекция е изключително вирулентна и много бързо се разпространява", заяви д-р Десислава Димитрова, практикуващ лекар – вътрешни болести в Ню Джърси, САЩ, за здравната рубрика на "Нашият ден".
"Другото, на което хората не обръщат внимание, е, когато отидат на пазар и се приберат, всичките покупки обикновено се внасят най-често в кухнята. Добре е всичко да бъде преди това почистено – плодове, зеленчуци да бъдат измити, ако са буркани, пакети – да бъдат избърсани с алкохолни кърпички, с белина. Това са елементарни подходи, които могат да бъдат много полезни в създалата се ситуация."
"Като цяло американският пациент е доста дисциплиниран, спазва препоръките на медиците. Само в началото имаше един скептицизъм и хората не дооценяваха тежестта и сложността на ситуацията. Сега се отнасят много по-сериозно. До началото на март имаше малко случаи, около 15 март скочиха рязко случаите, защото много американци се прибраха." Това разказа д-р Димитрова за Ню Джърси и обясни доколко е засегнат районът от COVID-19.
На всички ни е известно, че раждането на Спасителя разделя историята на човечеството на два етапа – преди и след Христа. По какви причини става това деление, защо в Стария Завет Бог дава Своето откровение на избрания израелски народ и защо в Новия Завет този народ е отхвърлен и Бог сключва нов завет, с всички повярвали в Неговия Син? Отговор на..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести в малка родопска община стигнаха до София", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" корупционните модели и зависимостите на гражданите от властимащити кметове в малките населени места...
Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести..
Всяка година Коледният музикален ден на Еврорадио се очаква с нетърпение от слушателите в цяла Европа и извън нея. В неделя преди Коледа радиоорганизациите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg