"На днешния ден преди 160 години се случва нещо величаво, нещо нечувано. Българите организират една от най-успешните си акции в хода на борбата за църковна независимост", така започва разказът на проф. Пламен Митев за Българския Великден. Един от най-високите и безспорни моменти в българската история.
Тогава на 3 април 1860 г., по време на тържествената великденска служба във все още дървения български храм "Свети Стефан" в Цариград, митрополит Иларион Макариополски не споменава името на Вселенския гръцки патриарх и на негово място изрича „Всякое епископство православных“, което се произнася само от предстоятел на автокефална църква. Така Иларион Макариополски символично отхвърля властта на патриаршията над българското паство.
Сградата на българската църква се строи от 1849 до 1896 г. Осветена е през 1898 г. Знаем легендата, че е построена от желязо, за да пренесе символично във времето продължителните борби на българския народ за църковна независимост.
"Днес можем да потърсим опора във вярата, в историята и в примера на предците – те ни показват, че когато сме обединени, сме силни, каза проф. Митев.
Истинсктото християнство е в сърцето, в ума и в душата. Другото е въпрос на лицемерие. Така че ограниченията, свързани със ситуацията, не би трябвало по никакъв начин да накърняват религиозните ни чувства", каза още той по повод мерките, свързани с изолацията и наближаващия Великден.
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg