Стигнахме и до третия епизод от нашите „концертни петъци под карантина“. И след като по-миналата седмица бяхме в Кумаси, Гана (и във Варна) с Аюуне Суле, а миналата – в провинция КваЗулу-Натал (и в Пловдив) със Сибусиле К‘аба и Брадър Нафтали, този петък в „Аларма“ по програма „Христо Ботев“ смятаме да ви заведем в щата Гуджарат, Западна Индия, с ърбън-фолк триото Tapi от град Сурат – между другото, единствена по рода си група в 7-милионния мегаполис. Миналото лято доста попътувахме с тях из България, но за разлика от концертите им на всички други летни форуми, на които свириха, участията им в рамките на „Аларма Пънк Джаз“ през август 2019 г. в София и Пловдив, както си му е редът, бяха надлежно записани и документирани.
Tapi Project иначе е по-многочислена формация, но на дългото европейско турне миналата година ги слушахме като трио – Йогендра Санияуала (китара, програминг, автор на песните), Свати Минакши (вокали) и Сорин Персану (бас и мелодика). Последният не е индиец, румънски музикант е, дори българската публика е имала възможност в миналото да го гледа на и на по-големи сцени – с две ключови парти формации от последното десетилетие – PoPa SapKa и Basska. А с музикантите от Tapi Project се запознава… в Япония. Не по-малко интересна е срещата на Йоги и Свати:
„Свати пееше в една местна банда, а аз, като член на по-позната в Индия група, бях в журито на конкурса, на който те се явиха. Спечелиха конкурса… Бяха наистина лоша група, но с много добра певица. След конкурса аз просто се приближих до нея и ѝ предложих да сформираме нова група. В моята си група тогава бях певец и басист. Обаче бях много лош певец…“ – из интервю за Портал „Култура“.
Освен музикант, Йоги Санияуала е и режисьор на късометражния филм Vyom’s Letters, където също се изявява и като актьор. Иначе, в музиката на формацията ще откриете всякакви локални и глобални влияния – от Radiohead до Нина Симон и от северната мистика на Бьорк и Ане Брун до песните на пакистанската певица Абида Парвин. Текстовете им са основно на хинди и гуджарати, но с преплетени фрази на урду, а тази песен, която изпяха специално за българската публика, когато се качихме на Белоградчишките скали, още не е записвана в студио и може да се чуе само тук!
В ситуацията на повсеместна изолация и карантина по-рано днес Йоги и Свати ни изпратиха следното послание от родния си град Сурат, където също всички са по домовете си:
„Здравейте от Сурат, 7-милионен град на разцвет на ювелирната, диамантената и текстилната промишленост. Ние също сме заключени у дома поради тази невиждана досега ситуация в световен мащаб, причинена от COVID-19. Не сме излизали от… 10 дни. Всички търсим най-добрите начини да сме и креативни, но и ангажирани, докато седим в къщи и слушаме любимата си музика, гледаме филми, прекарваме повече време с децата, рисуваме, чуваме се с приятели по телефона, но същото така… ние двамата като че ли и релаксираме повече, защото не търчим след нищо. Така че това е и време да останеш със себе си, да размишляваш, да се запиташ „Кой съм аз“ – най-важния въпрос… Надяваме се, че и ситуацията в България не е толкова лоша, колкото в други страни. Ние имаме приятели по целия свят, с които непрекъснато се чуваме, за да се уверим, че са си у дома в безопасност. И това е нашият призив и към вас – стойте си у дома в безопасност. Това е единственият начин да преминем през всичко това… В Индия е много по-сложно поради огромния брой на хората – 1.3 милиарда души. Това са толкова много и различни хора и да достигне посланието до всеки от тях е много, много трудно. Всички правим най-доброто, което можем, разбира се, защото всички сме заедно в това… Просто останете силни, пуснете корени за известно време, останете за малко със себе си, в безопасност и… бъдете щастливи, защото щастието също е важно. Слушайте ни по радиото с тези песни, които извират директно от сърцата ни, и… до следващата ни среща в България!“
Концертът, който ще чуете, е организиран от радиофестивала „Аларма Пънк Джаз“ на 5 август 2019 г. във „Фотосинтезис“ на бул. „Васил Левски“ и е записан от отдел „Външни предавания“ на БНР. Слушайте го тази вечер от 21.30 до 23.00 ч. по програма „Христо Ботев“.
СНИМКА: Сорин Персану, Свати Минакши и Йоги Санияуала в БНР (архив на „Аларма“ от август 2019 г.)
"Светлост" са трима приятели от Скопие, закърмени с музиката на Матс Густафсон , Петер Брьоцман , Кен Вандермарк , Sun Ra Arkestra , Орнет Колман и местната хардкор сцена. Поименно – Дени Омерагич (контрабас, баритонова китара и баскитара), Нинослав Спировски (тенор сакс, кларинет) и Кристиян Новковски (барабани). По покана на..
Соня Йончева, призната за една от най-ярките звезди на световната опера, получи престижната награда "Музикант на годината" за 2023 година на Българското национално радио. Отличието се присъжда след национална анкета, организирана от предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Това не е първото голямо признание за оперната прима от БНР –..
Концерт на огнените "Файъруинд" и класиците "Мастърплен" предстои в столичния клуб "Джой Стейшън" на 5 декември. Събитието, по време на което родните фенове на хеви метъла отново ще се срещнат с любимите си групи - но за първи път на една сцена, е начално от източноевропейското турне Masters Of Fire . Очакваме могъща приливна вълна от мелодичен..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да изнесат специален акустичен концерт в зала "Сингълс" на НДК (вход А4, дясно), който е част от зимното им турне Acoustic in Europe . Формацията е емблематична както за австралийската..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg