Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смиляна Захариева: Гласът може да лекува

Снимка: Личен архив

В последните дни певицата Смиляна Захариева, най-мощният глас на планетата, изнася балконски концерти за пловдивчани и родопските й песни огласяват тепетата на Пловдив по вечерно време.

Гласът на Смиляна, „който чупи музикалната техника“ е най-мощния глас на планетата и това не е просто публикация, това е рекорд на Гинес от 2019 - 113 децибела от разстояние 2 метра и половина.

„Изпълних една своя мечта. И дори с това, че можех да афиширам, че съм българка. Навсякъде писах, че освен българка съм и пловдивчанка”, каза тя миналата година.

Когато Смиляна започва да мечтае за рекорд именно за Гинес си го е представяла по един съвсем романтичен начин – как ще пее някъде в Родопите, как ще има кабагайди около нея, но самият изпит е протекъл по съвсем прозаичен начин – в затворено помещение със специална техника и със специални наблюдатели от Гинес.

Сега какво ще прави народната певица – след като е покорила такъв връх като Книгата Гинес.
За нея обаче това е само началото – тя, както и много лекари, психолози и учени смята, че музиката не е само музика – тя е средство за лечение , а защо не – и още нещо.  Възможно е родопската песен и една методика на лечение чрез музика да се отразява чисто физиологично и да лекува болести в пълния медицински смисъл.
„Звън на терапия за релакс“, е нарекла певицата тази методика.

Сега не е възможно Смиляна да продължи да експериментира с лекари и учени това, но след време й предстои доста работа по темата как вокалите се отразяват върху човешките органи.
Дали чудото на музиката може да ни помогне? Това не знам. Знам само, че един толкова мощен български глас и жената – негов носител – с безкрайния си човешки оптимизъм могат да помогнат и в тези тревожни времена.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40