Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пламен Гацов: Коронавирусът не обича много сърцето

Проф. Пламен Гацов в студиото на програма Христо Ботев
Снимка: Кирил Чобанов

Когато говорим за сърце и пандемията от Covid-19, аспектите са няколко. Първият аспект е до каква степен самият инфекциозен причинител – коронавирусът – уврежда сърцето. Тук новините са добри, доколкото Covid-19 сравнително рядко предизвиква миокардит – т.е. пряко засягане на сърдечната функция. Случаите са единични в света. Например в Италия, където е най-голямото огнище в Европа, има само три диагностицирани случая, които са само вероятни, а не абсолютно сигурни, защото не е потвърдена диагнозата с основния метод миокардна биопсия. Това каза в здравната рубрика на "Нашият ден" проф. Пламен Гацов, началник на Клиниката по кардиология във II градска болница - София.

За щастие, коронавирусът не обича много сърцето.

Другият важен аспект – това е до каква степен хората, които се заразяват с коронавирус и имат предварително сърдечно-съдови заболявания, имат по-голям риск за живота. Тук нещата са по-различни. 

Хората със сърдечно-съдови заболявания имат многократно по-висок риск да получат усложнения, вкл. и смърт, ако се разболеят и от тази инфекция. Колкото е по-възрастен човек, колкото по-тежко е сърдечното заболяване, толкова рискът е по-голям. 

Друг важен аспект. Какво става при хората, които вече имат хронично сърдечно заболяване, но то е стабилизирано и би трябвало да имат периодични прегледи и консултации. Тези хора не могат да останат без наблюдение от кардиолозите си. Тяхното поведение, независимо че са стабилни, трябва да бъде активно, що се касае до връзката с кардиолога. Всички, които приемат стандартни медикаменти, нека продължат да си ги вземат в съответните дозировки.

За съжаление, в големите огнища на Covid-19 пациентите, притеснени, че могат да се заразят в болнично заведение, избягват да ходят при лекар и в болница, което затруднява тяхното лечение и води до усложнения. Особено при остри състояния, какъвто е острият миокарден инфаркт. 

Изключително важно е хората да не бъдат стресирани повече от необходимото, що се касае до опасността от тази инфекция. И това да ги направи неактивни спрямо техните заболявания и по този начин да ги изложи на по-голям риск, включително и по-голяма смъртност. 

Оказва се, че хората, болни от Covid-19, са постъпили в болница в Италия със симптоми на остър миокарден инфаркт. В немалък процент от случаите всъщност имат т.нар. "стрес индуцирана кардиомиопатия". Те нямат на коронарните си артерии съществени промени, но имат подобно на миокарден инфаркт състояние, предизвикано от стрес. 

Така че нека не плашим хората повече, отколкото е необходимо, за да не увеличим техните сърдечни проблеми – каза проф. Пламен Гацов, началник на Клиниката по кардиология във II градска болница - София,

Разговорът с проф. Пламен Гацов, началник на Клиниката по кардиология във II градска болница - София, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00