Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5G мрежите – вреди и ползи

Няма доказана вреда. Няма доказана безвредност

БНР Новини

5G мрежите са следващото поколение мобилни мрежи, предлагащи по-бързи скорости и по-надеждни връзки от всякога. Петата генерация безжична мрежа използва по-високо енергийно излъчване с милиметрови вълни, а опасността се свързва и с отделената топлина. Тези вълни нямат енергия да повредят директно клетките в организма ни, но дългото излагане на 5G лъчение може да има негативни ефекти. 

Πopaди виcoĸитe чecтoти, нa ĸoитo щe paбoти 5G, щe ca нeoбxoдими и дocтa пoвeчe ĸлeтĸи, ĸoитo дa изгpaждaт мpeжaтa, нo зa cмeтĸa нa тoвa, щe бъдaт мнoгo пo-мaлĸи и c пo-ниcĸa мoщнocт, зa paзлиĸa oт cъщecтвyвaщитe 3G и 4G.

От гледна точка на технологичната еволюция 5G мpeжата щe даде тласък на интepнeт нa нeщaтa, осигурявайки инфpacтpyĸтypa, нeoбxoдимa зa пpeнacянe нa oгpoмни ĸoличecтвa дaнни, пoзвoлявaйĸи пo-дигитaлeн и cвъpзaн cвят.

Какви рискове крие това за здравето?

За момента изводите на водещи световни институти могат грубо да се сведат до: Няма доказана вреда. Няма и доказана безвредност.

„Нашият ден“ провежда един спокоен разговор по темата, който проследява различни гледни точки, странейки както от преувеличаване на вредите, така и от отричането им.

Гостуват д-р Николай Илиев, чиято първа специалност е инженер по телекомуникации. Той се спира по-подробно върху биологичния ефект от  излъчването на милиметровите вълни. Светлин Желев е главен редактор на технологичния сайт Kaldata, който застъпва тезата, че прогресът не може да бъде спрян.

И двамата уверяват, че няма повод за страх и паника, но опасенията остават.

За да се измери ефектът от лъчението на 5G мрежата, тя трябва да бъде изградена. А това отнема време и още е в процеса на създаване. Никой обаче "не притиска" България да изгради такава мрежа в определен обхват и срок, каквито твърдения могат да се прочетат. 

Технологията еволюира в процеса на изграждане, но е ясно, че „Няма от утре да стартира нещо, което да започне да действа като микровълнова фурна, и всички да започнат да се разболяват, по думите на Желев.

Мрежите еволюират, ние, като човечество, се сблъскваме с радиовълните от много отдавна. 

Всички днес използваме технологии, които някой някога е обявявал за фатално опасни", изтъкна още Желев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46