Как да не „хванем диктатура“ и коронавирус, докато се стремим към качествена журналистика, коментар в „Мрежата“ направи политологът Даниел Смилов.
Свободата на словото по време на пандемия
„Има тенденция да се въвеждат ненужни ограничения или пък политици като Йордан Цонев със своята реторика да изпращат послания, че едва ли не заради грипа ще трябва да ограничаваме свободата на словото. Както и други ключови граждански и политически права. В това изказване нямаше мяра, то беше общо – жертваме свободата на словото заради нещо, което не е ясно какво... Още по-тревожно е започналото наказателно преследване срещу председателя на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова. Защото тези санкции се прилагат за един нормален дебат, когато някой споделя определени опасения за водена политика. И точно това е опасното и според мен в този случай имаме злоупотреба с власт. Има и добри сигнали. Например намерението за дерогация някак си се размина, както и днес слушах, как премиерът също търси мяра в изказванията си, за да не остави впечатлението, че има диктатура и хора с пагони са поели властта.“
Възмущението от управлението на ББР и незададените въпроси
„Ако бях на този брифинг, бих попитал г-н Борисов от какво е продиктувано възмущението му по отношение на управлението на банката. И досега, според мен, този въпрос виси. Защото по-късно г-н Мавродиев излезе с едни интервюта, че не е убеден, че е направил нещо грешно."
ББР и КТБ – прилики
„Според мен има връзка между двата казуса. Слава Богу, ББР изглежда финансово добре управлявана. Но от моя гледна точка връзката е в това, че г-н Мавродиев по времето на КТБ беше шеф на Комисията по финансов надзор. И е малко странно, че тогава решението беше, че Комисията няма нищо общо с казуса КТБ. Защото много от компаниите на Цветан Василев, на КТБ са листвани на българската борса, подконтролни са на тази комисия. И тук аз не говоря за юридическата отговорност, защото все пак има и нещо като политическа отговорност, че един надзорен орган е проспал такива събития като банкрут на банка и финансова щета от порядъка на 4 милиарда лева. Това само по себе си говори, че надзорните органи, включително и този, са били с притъпени сетива. И вместо да се търси политическа отговорност, хората, свързани с тези надзорни институции, повечето от тях получиха доста високи постове в последствие. Включително и г-н Мавродиев. Има сигурно и други връзки, ако например се разгледа как се раздават тези кредити и как подборът изглежда върви в една посока, която е близка с посоката при която и КТБ раздаваше своите кредити. Сякаш един и същи кръг се облагодателства. Сега, разбира се, г-н Цветан Василев го няма в този кръг, но други участници са все още в него.“
Как и кой да внимава, за да не "прихванем" диктатура
„Вниманието трябва да е на много нива. Трябва, разбира се, да е в демократичните институции, които сме изградили – парламент, парламентарна и извънпарламентарна опозиция, медиите, които също не трябва да забравят контролната си функция. И в крайна сметка, гражданите не трябва да влизат в модуса на някакво стадо, въпреки че днес говорим, че се стремим да постигнем стаден имунитет. Но това не трябва да го възприемаме буквално и да се оглеждаме непрекъснато за овчар, който да ни насочва насам-натам.“ – обобщи Даниел Смилов
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg