Минчо Събев е един от най-прочутите български театрални режисьори с над 80 постановки на провинциална сцена у нас. Съдбата го свързва и с радиотеатъра на БНР, който съхранява в ефирната си сцена над 50 спектакъла под неговата режисура.
Днес режисьорът разделя живота си между България и Канада и във времена на криза и пандемия приема ролята на Главен герой в „Нашият ден“. С някои уговорки, разбира се – трудно е за един професионалист като Събев да застане на сцената и да приема овациите.
Моноспектакълът на Минчо Събев е повече от завладяващ: от съдбовната среща с проф. Кръстьо Мирски, през обучението по режисура в Санкт Петербург (тогава Ленинград) и плеядата звездни личности, с които работи и от които се учи. Сред тях са: преподавателят му Г. А. Товстоногов, актьорът и режисьор Инокентий Смоктуновский, актрисата Татяна Доронина… Българският режисьор разказва за срещата си с Владимир Висоцки, докато заедно със слушателите прави утринна гимнастика в радиоефир с незабравимата песен на барда.
Коя е любовта на живота на театралния режисьор Минчо Събев, на какво е научил и как е възпитал синовете си, къде е духът на професионалния български театър и кой е следващият спектакъл под режисурата на Минчо Събев – чуйте още в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg