Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на Българската конституция

В Деня на Българската конституция предаването "Нашият ден" припомня за 16 април 1879 година, когато 229 народни представители гласуват първия основен закон на България. Нашата Конституция има заемки от тогавашната Швейцарска конституция – новаторска за времето си – и за България, и за Балканите. Много прогресивна, със силно либерален характер, Конституцията е трябвало да гарантира живота, честта и имота на българите. Закрепени са производствените и обществените отношения, правото на собственост, свободата на печата, правото на сдружаване и др. Монархията е наследствена, но са били дадени много големи правомощия на парламента, за сметка на монарха. 

В последствие, тъй като Търновската конституция има много поправки, по времето, когато Фердинанд става цар, има една поправка, която засилва правомощията на монарха за сметка на Народното събрание. Някои историци наричат тези поправки на Търновската конституция "Сребърната конституция" заради провъзгласяването на България за царство. 

През годините има много поправки, а след като обявяват България за република през 1946 г., Търновската конституция отпада, но повечето юристи и до днес смятат, че тя е първоизточник на нашето законодателство и винаги се съобразяват с някои нейни текстове. 

В звуковия файл можете да чуете речта на д-р Иван Лазаров, преподавател във Търновския университет. На едно от честванията на Търновската конституция той дава картина на това, което се случва през 1879 г.

Специалистът по конституционно право адв. Велислав Величков разказва за това какво най-много ценят днешните юристи от старите текстове на Търновската конституция и за съвременното ни ограничаване на някои права заради извънредното положение.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07