За Разпети петък, най-тъжния ден в годината, радиотеатърът избра за излъчване драматизацията на Яна Добрева „Боже, колко мъка има по този свят, Боже“ по четири разказа на Йордан Йовков – „Бялата лястовица“, „Другоселецът“, „Серафим“ и „Песента на колелетата“. Изборът не е случаен: според авторитетното мнение на полския българист Войчех Галонзка цялото творчество на Певецът на Добруджа е пронизано от библейски мотиви. Доц. Галонзка дори е убеден, че настолна книга на писателя е била именно Библията.
И наистина, ако се опитаме да проникнем по-дълбоко в Йовковото творчество, няма как да не открием непрекъснати препратки и реминисценции към библейски мотиви; например в „Албена“ – тя е грешница и бива укорявана от мълвата, укорявана и осъждана, но когато минава с цялата си красота покрай селяните, нито един не се навежда, за да хвърли първи камък връз нея.
В „Бялата лястовица“ откриваме вечното търсене на надеждата, а болното момиче от разказа можем да оприличим на Лазар, който още не е открил своя възкресител, но пък вярва, че ще го намери; в „Серафим“ отеква ехо от притчата за Добрия самарянин, а в „Другоселецът“ имаме травестия на посрещането на Спасителя в Йерусалим и демонстрация как жалостта побеждава враждебността. Колкото до „Песента на колелетата“, тя цялата е възхвала на творчеството, на труда за другите и отдаването на красотата Божия, която и човешките ръце помагат да се сътвори. В ролята на Сали Яшар от разказа влиза актьорът Вълчо Камарашев, когото съвсем скоро изгубихме и това излъчване е и почит към неговия огромен артистичен талант.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg