Самоосигуряващите се лица си плащат данъците всеки месец. Но в днешната тревожна икономическа ситуация са буквално в безизходица. Онази обществена група от хора на изкуството, майстори и занаятчии, частни учители, журналисти на свободна практика... Тези, които си изкарват хляба сами, но нямат свои фирми и не са част от обществени институции, а в момента са изключени от социалното подпомагане.
Как самоосигуряващите се българи да преодолеят икономическите препятствия – бившият социален министър, сега директор на Балканския институт по труда и социалната политика, Иван Нейков очерта ситуацията в "Нашият ден".
"Самоосигуряващите се лица са една специална група от работната сила в България. Тука влизат много хора със свободни професии, специалисти с висока квалификация, хора, които полагат физически труд... Самоосигуряващите се лица далеч не са изключение от българския пазара на труда. Особеното при тях е, за разлика от осигурените на трудов договор, е, че има разлика в задължителното осигуряване. Те задължително се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По желание – могат и за общо заболяване и майчинство.
При самоосигуряващите се липсва осигурителният риск безработица. Преди години това минаваше за бонус. Но в днешната ситуация на взривообразно нарастване на безработицата се оказва, че минусите са повече от плюсовете. Тези десетки хиляди хора естествено си задават въпроса "На нас някой ще ни даде подкрепа, когато станем безработни?."
Хората със свободни професии са в безизходица
"За тях законът не предвижда да се осигуряват за безработица, а заедно с това е дадена възможност да бъде създадена от бизнеса опция за доброволно осигуряване за безработица. Но бизнесът не е създал нито едно такова дружество, където един художник, един артист... да отиде да се осигурява за безработица. Затова тези професии са в безизходица в момента и от гледна точка на подкрепа за тях те нищо не могат да очакват по линия на обезщетения за безработица."
От гледна точка на осигурителната система – за тях вратата е затворена
"В тази ситуация би трябвало, ако се прецени и ако те представят своите интереси за разглеждане, държавата да търси възможност за инцидентна ad hoc подкрепа за тези самоосигуряващи се лица, които не могат да упражнят своята дейност – в голяма степен заради наложените ограничителни мерки.
Единствената опция за хората, които се самоосигуряват, е да бъде направена спешна промяна в Кодекса за социално осигуряване, като се предвиди осигуряване на тези хора и за осигурителния риск безработица." – акцентира Иван Нейков.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg