Ина Асса-Костова е дизайнер на годината за 2020-а. Тя получи „Златната игла“ на Академията за мода. Новата ѝ колекция е вдъхновена от киното и класическия стил.
Черното и бялото. Ив Сен Лоран, Жаклин Кенеди, Катрин Деньов в „Дневна красавица“. 60-те години на отминалия вече век. Вдъхновителите на Ина Асса през години са и вдъхновителите на новата ѝ модна колекция.
Ина отдавна вече е познато име в модните среди. Особено във Франция. Там тя учи в най-известното и старо училище в Париж – „Esmod“. Специализира архитектура, женска мода и дизайн на обувки и в престижни колежи в Лондон и Ню Йорк. Името ѝ стои и зад две колекции висша мода и две колекции прет а порте – обувки и чанти – на големия ливански дизайнер Ели Сааб.
Работила е като асистент дизайнер за "Пако Рабан" и "Живенши". Особено разпознава у нас обаче става, след като президентът на България Румен Радев и съпругата му Десислава подаряват на английската кралица именно запазената марка на Ина Асса – брошка. Тя е направена от сребро и камъни „Сваровски“, като Асса вплита и български шевици в нея.
Това, което винаги ръководи дизайнерката, е желанието ѝ да се доказва. Най-вече на баща си – известният български художник Греди Асса. Той винаги е смятал, че Ина трябва да се занимава с архитектура. И тя донякъде го прави. Архитектурата, подобно на киното и всяко друго изкуство, вдъхновят Ина за нейните колекции.
До ден-днешен тя смята, че в модата всичко зависи от това кого познаваш, но в същото време модата е една необятна зона на непредвидимото. Отправна точка за Ина са естествените материали, с които никога не прави компромиси, и класическия стил, към който винаги се завръщаме.
Ина Асса има собствена линия дамски дрехи и е главен дизайнер в БНТ. Най-креативна е в кризисни ситуации, а повече за усета ѝ за мода можете да чуете в звуковия файл.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg