Тази година Рим е притихнал. Светът се опитва, заедно с болката, която носи, да продължи напред. Всяка година през юни в Рим се провежда празник на българското кино. Жана Яковлева, директор на Българския културен институт в Рим, сподели в "Артефир".
"Като страшен декор на филм, празният площад, папата, който плаче сам в малката стая... Никой от нас не си е представял... За два месеца животът се преобърна на всички ни. Живеем някак си да се събудим, да сме, да имаме сила, да вярваме, че напред ще има нещо хубаво..."
Надеждата е последното, което трябва да си отиде от мислите ни.
"Но ако няма надежда, че ще продължим, то много трудно всеки от нас би станал въобще от леглото. Наистина тук, в Италия, ситуацията е драматична. И независимо от малките просветления – с хубава новина, с един човек повече излекуван – всеки знае в сърцето си, че пътят до финала е още далеч. Моля ви, пазете се!"
13-ото издание на фестивала трябваше да е през юни, запазили сме дати за юли, ако не стане – по-нататък.
"Филмът, с който по някакъв странен начин щяхме да открием тази година празника на българското кино, това е анимационният филм на Тео Ушев по книгата на Георги Господинов "Физика на тъгата". Сигурно ще ви изненада това мое решение. То не дойде сега. Искахме тази година да открием с един страхотен концерт на Хилда Казасян с българска музика от български филми. Надявахме се във Вила Боргезе да се чуят мелодиите от нашите прекрасни филми. Дано да е тази година. Много е хубаво да обърнем поглед към нашите стари филми. В тях има много топлина. Аз ги гледам и днес с умиление, с тъга. А сега си казвам – ето, земята се върти и нещата почнаха да се връщат обратно.
Затова бих показала старите български филми, които със старата си дата може би в утрешния ден ще звучат много актуално." – изрази надежда Жана Яковлева.
"Когато бръшлянът поникне" е дебютна стихосбирка на Александър Ботйов – родственик на поета революционер Христо Ботев. Тя ще бъде представена за пръв път пред публиката на 6 ноември от 19 часа на Арт сцена "Шипка" 34 . Актрисата Милена Червенкова и пианистът Марио Йоцов са сътворили своеобразен поетичен спектакъл с около 20 творби на автора...
В галерията на Съюза на българските художници, на втория етаж на "Шипка" 6 до 15 ноември се представя изложба, проследяваща целия творчески път на художника Николай Янакиев. Подредени са близо 100 произведения, по-голямата част от тях са създадени през 2020-2024година. Заглавието "Фрагменти по пътя" обединява различни по формати знакови за..
"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна Войкова-Найман, музиката – на Мартин Каров. В ролите ще видим актьорите: Божидар Мицев, Деница Даринова, Кирил Бояджиев, Георги Спасов, Петър Калчев. Спектакълът се играе на Камерната сцената на..
Живеем в разфокусирано общество, в постоянен режим на реакция. Едва се задържаме на повърхността на потопа от информация, а екраните, залепени за лицата ни, ни пречат да отстъпим крачка назад за да видим цялата картина. Темите се изхабяват изключително бързо, позициите са полярно противоположни, всеки попада в своята ехо стая и оттам си въобразява,..
Уилям Шекспир отново е на театралната ни сцена. "Митове за крал Макбет" е четвъртата премиера за новия сезон на номинирано от "Малък сезон 2024" представление на Театрална работилница "Сфумато". Спектакълът е резултат от ателие върху пиесата на гения, което има за цел да изследва какво е злото и как то се поражда в човека. "Митове за крал Макбет" не..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
Концерт на Зорница Иларионова и Божана Павлова под надслов "Огън и страст за цигулка и китара" ще се състои в Българския културен институт в Будапеща на 5..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg