„Не снимай как изглежда, снимай как се усеща“, казва американският фотограф Дейвид Алън Харви. В дни на доброволна изолация, а и не само, фотографите са съгласни с тази мисъл. Поне тези, които споделиха едно „Време и половина“ със слушателите на програма „Христо Ботев“.
Мирослав Маринов от Софийската фотографска школа намира смисъл именно в усещането за фотография. Макар и под карантина, той и школата продължават своята дейност онлайн. Курсове има, има и желание от страна на хората да научат повече за майсторите на фотографията и техниките за заснемане на всичко онова, което ни заобикаля.
В тези смутни времена Мирослав открои най-силно фотографските дневници, които всеки един от нас би могъл да прави. Снимките, които запечатват миговете от деня, близките, с които споделяме изолацията, а и нас самите, има какво да ни разкажат. Особено след време, когато всичко това ще е просто спомен. Какъв, разбира се, е въпрос на гледна точка. Подобно на фотографията.
Христо Русев също преподава онлайн. Той е част от „PhotoSchool“, където разказва в детайли за репортажната фотография, travel фотографията, уличната фотография, но най-вече разказва за историите зад самите снимки. Христо е фоторепортер. Работи за италианска агенция, но фотографиите му могат да бъдат открити в немалко световни медии по света. Могат да бъдат разгледани и на официалните му страници в социалните мрежи.
Христо продължава да документира хората и техните истории дори сега, във време на пандемия. Той цели да покаже доброто, което не само че още е сред нас, но според него става все по-осезаемо. Фоторепортерът припомни и колко ценна е работата на хората с фотоапарат в ръка. А и на журналистите като цяло.
Каква е фотографията по време на карантина според Мирослав Маринов и Христо Русев, можете да чуете в звуковите файлове.
Актрисата Ивана Папазова, която широката публика познава от сериала "Скъпи наследници", смята, че името ѝ ѝ носи късмет. Едната ѝ баба се казва Вангелия, а другата – Иванка, затова и тя се озовава по средата. Кръстена на бабите си, Ивана носи гръцките корени на дядо си и усещането за творчество от родителите си. Майка ѝ е детска учителка, която..
Творческият тандем Вера и Андре Шандел кани любителите на авторското европейско кино на премиерата на "Есента на ловеца" на 18 февруари в кино "Люмиер". Филмът тръгва официално по кината от 21 февруари 2025 година. Един български игрален филм на един белгийски режисьор дава обещаващо начало за качествено българско кино в началото на годината с..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на екрана. Послушал е вътрешния си глас и той го отвел от Битоля в София, от порастването до съзряването. Едва ли има поле за изява, тъй като все пак е актьор, мим и хореограф, в което да не работи за..
Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят. Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство. Киното е "краста" и изисква пълна..
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg