„Не снимай как изглежда, снимай как се усеща“, казва американският фотограф Дейвид Алън Харви. В дни на доброволна изолация, а и не само, фотографите са съгласни с тази мисъл. Поне тези, които споделиха едно „Време и половина“ със слушателите на програма „Христо Ботев“.
Мирослав Маринов от Софийската фотографска школа намира смисъл именно в усещането за фотография. Макар и под карантина, той и школата продължават своята дейност онлайн. Курсове има, има и желание от страна на хората да научат повече за майсторите на фотографията и техниките за заснемане на всичко онова, което ни заобикаля.
В тези смутни времена Мирослав открои най-силно фотографските дневници, които всеки един от нас би могъл да прави. Снимките, които запечатват миговете от деня, близките, с които споделяме изолацията, а и нас самите, има какво да ни разкажат. Особено след време, когато всичко това ще е просто спомен. Какъв, разбира се, е въпрос на гледна точка. Подобно на фотографията.
Христо Русев също преподава онлайн. Той е част от „PhotoSchool“, където разказва в детайли за репортажната фотография, travel фотографията, уличната фотография, но най-вече разказва за историите зад самите снимки. Христо е фоторепортер. Работи за италианска агенция, но фотографиите му могат да бъдат открити в немалко световни медии по света. Могат да бъдат разгледани и на официалните му страници в социалните мрежи.
Христо продължава да документира хората и техните истории дори сега, във време на пандемия. Той цели да покаже доброто, което не само че още е сред нас, но според него става все по-осезаемо. Фоторепортерът припомни и колко ценна е работата на хората с фотоапарат в ръка. А и на журналистите като цяло.
Каква е фотографията по време на карантина според Мирослав Маринов и Христо Русев, можете да чуете в звуковите файлове.
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg