Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови по-строги мерки в Москва

Руските власти успокояват, че няма промяна в радиационната обстановка

БНР Новини
Червеният площад, 22 април 2020
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Русия броят на заразените с коронавирус наближава 60 000, а починалите са почти 600 души. Така Русия заема десето място в световната печална класация, която отчита заболелите от Covid-19.

Над 4420 пък са руснаците, които са оздравели от коронавируса.

С над 2 250 000 тествани души в страната Русия отстъпва само на САЩ по брой тествани. 12-милионна Москва е епицентърът на заразата с над 32 000 случая на заразени.

Властите в Москва започнаха да наблюдават движенията на всички хора, показващи симптоми на коронавирус, използвайки данните за геолокация от мобилните им телефони. Досега проследяването е било само на потвърдени пациенти с коронавирус, които са изолирани по домовете си. 

Междувременно руски технологичен гигант обяви, че ще предложи безплатни тестове за коронавирус на всички граждани на Москва.

Предстоятелят на Йелоховския катедрален храм "Богоявление", протойерей Александър Агейкин, който е бил в болница от миналата седмица, на Великден е изпаднал в кома, а във вторник е починал. Първата жертва на коронавируса в руския клир, 48-годишният Александър Агейкин от 2017-а е бил заместник-ръководител на Административния секретариат на Московската патриаршия.

Как посрещнаха вярващите светлите Възкресенски празници в най-голямата православна държава, какви са специалните мерки, които започват от днес?

Как руските медии и социални мрежи отразяват пожарите в Украйна в опасна близост до атомната централа Чернобил, за които украински медии твърдят, че все още не са напълно потушени.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10