Знаете ли кога и как се прави сърдечен масаж, как да реагирате при човек в безсъзнание, как да помогнете на бебе, което се е задавило?
Има един набор умения, които е добре всеки от нас да притежава, (надявайки се никога да не му се наложи да ги прилага.)
Смятаме, че ако се намесим, това ще влоши положението, но в случай на инфаркт например – тъкмо ненамесата влошава нещата и човекът може да умре.
В първата помощ се смята, че първите три минути след инцидент, когато човек е тежко пострадал, са решаващи за това може ли да бъде спасен животът му.
Никой не трябва да се страхува да помогне на човек в нужда, смятат експертите, а също така са единодушни, че подобно ключово, потенциално животоспасяващо умение трябва да се учи в училище.
Но докато това стане, има и други начини, по който можете да се образовате, както ще разберете от разговора с Марияна Манушева, председател на фондация „Първите три минути“.
Фондацията в партньорство с други неправителствени организации работи активно за подобряване на средата у нас, за това по улиците да има дефибрилатори, да се организират курсове на работното място и хората да са подготвени и като умения, и като нагласа да помогнат в кризисна ситуация.
Манушева говори и за опасенията на повечето хора у нас, че ако се намесят в критична ситуация, някой може да им търси сметка и отговорност. Тя даде пример, че в повечето държави в Европа действа тъй нареченият Закон на добрия самарянин, който закриля хората, оказали първа помощ, и ги предпазва от наказателна отговорност.
"У нас засега няма закон, който да пази хората, оказващи първа помощ. Няма и практика някой да е бил подведен под отговорност затова, че се е намесил в опит да помогне.
Никога не знаем в коя роля ще се озовем, каза Манушева, трябва да сме готови да окажем помощ"
Предстоящите коледни и новогодишни празници ще бъдат белязани от интензивни пътувания, посочва проф. д-р Румен Драганов , директор на Института за анализи и прогнози в туризма към Университета по библиотекознание и информационни технологии. В интервю за "Нашият ден" той споделя наблюденията и прогнозите си относно туристическите тенденции през..
В Международния ден на планините Гергана Сандъкчиева от Петрич ни разказва за своята страст към планините и за усилията си да запали младите хора по живота сред природата. Тя е основател и основен двигател на сдружение "Млад планинар", което обединява образователни, доброволчески и походни инициативи. "Преди години бяхме членове на туристическо..
Анастасия Димитрова, педагог, преподавател и водещ на курсове по "Мнемоника" и "Скоростно четене" коментира в "Какво се случва" изборът на Оксфорд на дума на годината за 2024-та. "Brain rot" или "мозъчно гниене" отбелязва тенденцията по влошаване на психичното или интелектуално ниво на съвременния човек като резултат от свръхконсумацията на безмислено..
Докато повечето хора се опитват да прикриват комплексите си, други използват собствената си неувереност по изопачен начин, просто за да дразнят другите. Със сигурност ви се е случвало да срещате въпросните "комплексари" и от двата пола и общуването с тях не ви е било никак приятно. Как да ги разпознаем? Те винаги критикуват вида на..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява не само с творчеството си, но и с дълбочината на мисълта си. Роден в света на изкуството, Гърдев завършва специалност "Философия" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1997 г., а..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним..
"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg