Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите 3 минути след инцидент са решаващи за пострадалия

Никой не трябва да се страхува да помогне на човек в нужда

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Знаете ли кога и как се прави сърдечен масаж, как да реагирате при човек в безсъзнание, как да помогнете на бебе, което се е задавило?

Има един набор умения, които е добре всеки от нас да притежава, (надявайки се никога да не му се наложи да ги прилага.)

Смятаме, че ако се намесим, това ще влоши положението, но в случай на инфаркт например – тъкмо ненамесата влошава нещата и човекът може да умре.

В първата помощ се смята, че първите три минути след инцидент, когато човек е тежко пострадал, са решаващи за това може ли да бъде спасен животът му.

Никой не трябва да се страхува да помогне на човек в нужда, смятат експертите, а също така са единодушни, че подобно ключово, потенциално животоспасяващо умение трябва да се учи в училище. 

Но докато това стане, има и други начини, по който можете да се образовате, както ще разберете от разговора с Марияна Манушева, председател на фондация „Първите три минути“.

Фондацията в партньорство с други неправителствени организации работи активно за подобряване на средата у нас, за това по улиците да има дефибрилатори, да се организират курсове на работното място и хората да са подготвени и като умения, и като нагласа да помогнат в кризисна ситуация.

Манушева говори и за опасенията на повечето хора у нас, че ако се намесят в критична ситуация, някой може да им търси сметка и отговорност. Тя даде пример, че в повечето държави в Европа действа тъй нареченият Закон на добрия самарянин, който закриля хората, оказали първа помощ, и ги предпазва от наказателна отговорност.

"У нас засега няма закон, който да пази хората, оказващи първа помощ. Няма и практика някой да е бил подведен под отговорност затова, че се е намесил в опит да помогне.

Никога не знаем в коя роля ще се озовем, каза Манушева, трябва да сме готови да окажем помощ"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10