Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ованес Торосян – 20 години и 50 кила на сцената

Снимка: Ани Петрова

"В София има 14 театъра, доколкото ми е известно. Всеки театър изкарва по 3-4 – средно говоря – премиери на сезон, това прави по 163 лв. средно за билет за премиера. Да не говоря за операта, за музикантите... Ето, виждате ли, затрупани сме ежедневно с проблеми, проблеми, проблеми, проблеми и на всичкото отгоре ние сме виновни, разбираш ли", това е откъс от моноспектакъла "Харлем шейк". Авторски спектакъл на Ованес Торосян – актьорът, чието представление най-вероятно ще изберете да посетите, дори 14-те софийски театъра да направят премиери в един и същи ден.

Поводът за гостуването на Торосян е забележителният за толкова млад творец юбилей – 20 години на сцена.

Рекапитулацията му включва най-различни театрални форми в амплоа и на актьор, и на режисьор. Той се снима в игралното и документалното кино, участва в конвенционални и експериментални постановки, във вербатим театър, късометражно кино и какво ли още не. Желанието му да опитва нови неща и да избягва коловозите е дори по-голямо от това на кинорежисьорите да го снимат в главни роли.

"Отвори ли се нова форма, някаква мисъл, идея, веднага скачам вътре, без да мисля за резултата. Това е важно за развитието на един творец – да се пробlа, да се пробва, да се пробва и никога да не си повярва, че е готов. Именно с тези експерименти проверявам знанията си, качествата си и се развивам", казва Ованес, който не се страхува да се променя.

Неизменни във всички му въплъщения остават честността пред себе си и публиката, както и теглото му от 50 кг.

В разговора Ованес Торосян разказва как се готви за юбилея си – 20 години в театъра и с какъв спектакъл ще го отбележи. 

Ованес Торосян е роден на 7 декември 1986 г. в Ереван, Армения. През 1993 г. се установява заедно със семейството си в София. Започва да посещава актьорската школа на Ники Априлов в Двореца на децата. През 2009 г. завършва в НАТФИЗ със специалност Актьорско майсторство в класа на проф. Пламен Марков и Ивайло Христов. През 2016 г. Ованес Торосян завършва Театрална режисура в НАТФИЗ. Играе на сцените на Народен театър „Иван Вазов“, Сатиричния театър, Театрална работилница “Сфумато”, Младежки театър „Николай Бинев“ и други. Ованес Торосян е един от най-сниманите млади актьори в българското кино. Участва в множество филми, като най-значими са ролите му в: „Източни пиеси“ (2009), „Пухеният“ (2010), „Тилт“ (2010), „Аве“ (2012), „Съдилището“ (2014), „Септември в Шираз“ (2015).

Носител е на следните награди:
Номиниран за „Икар“ в кат. „Дебют“ в ролята на Михаил в „Пухеният“ – 2010 г.
„Златна роза“ за поддържаща мъжка роля за филмите „Източни пиеси“ и „Тилт“ – 2010 г.
Награда на Съюза на българските филмови дейци за поддържаща мъжка роля за филма „Тилт“ – 2010 г.
Награда на Съюза на българските филмови дейци за главна мъжка роля за филма „Аве“ 2011 г.
Tashkend IFF (2012) – Golden Guepard за най-добър актьор за филма „Аве.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50