Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит рожден ден на маестра Ваня Монева

Снимка: Личен архив

На рождения си ден гост в рубриката „Главен герой“ на "Нашият ден" е Ваня Монева, диригент на фолклорния хор, който носи името ѝ. Хорът наскоро навърши 25 години, които отбеляза с голям концерт и не е спирал да жъне успехи. 

Маестра Монева демонстрира как един женски народен хор може да бъде третиран като блестящ инструмент и изгражда репертоарна политика, която разкрива възможностите на народните гласове в различни жанрови измерения.

Монева разказва за работата си с част от най-големите български композитори с Красимир Кюркчийски, Николай Кауфман, Стефан Мутафчиев, Петър Льондев, Коста Колев. 

Въпреки големите успехи дотук Монева не спира да се развива и да търси нови предизвикателства и вдъхновения извън познатото. Тя мечтае за големите световни музикални сцени, където фолклорът не е стъпвал.

Ваня Монева е сред ярките имена в историята на българското хорово изкуство. Завършва с отличие ДМА „Панчо Владигеров” през 1979 г. в класа на проф. Васил Арнаудов със специалност „Хорово дирижиране”, което поставя началото на впечатляващия ѝ творчески път.

През 1994 г. Ваня Монева и мениджъра Емил Минев основават хор "Космически гласове". Преди това е била главен художествен ръководител и диригент на „Мистерия на българските гласове”, Женски народен хор при БНР, Представителен смесен хор „Алеко Константинов”, Хор на софийските девойки, Представителен смесен хор „Петко Стайнов” и хорова школа - Казанлък, както и редица други хорови формации в София, Лом и Стара Загора.

Заедно с хор „Космически гласове от България” тя печели престижни отличия, като І награда на Международния хоров конкурс „Нека пеят народите“ на Европейското радио (EBU), награда ECHO на немските музикални продуценти за компактдиска Bulgarian Soul с Веселина Кацарова, „Класика в другите жанрове” на Allegro vivace на БНР, „Златно перо”, „Кристална лира”. Носител е и на III награда на Международния майски хоров конкурс – Варна, Специална награда в категория „Фолклор” на Международен хоров конкурс в Чехословакия, Специална награда на „Салон на изкуствата”, наградите „Сърцето на София“, „Златна книга”, „Златно петолиние”, „Следовник на Народните будители“ и др., определена е за „Музикант на годината’ 2014” в класацията на Allegro vivace на БНР.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40