Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Данаилов: Правата са нещо, за което трябва да се воюва

Журналистът и фотограф Емил Данаилов
Снимка: subektiv.com

Правата на хората са нещо, което не се решава на високо равнище, правата са нещо, за което трябва да се воюва, каза в "Нашият ден" журналистът, фотограф и пътешественик Емил Данаилов. Той коментира днешната ситуация на ограничаването на правата ни заради епидемията от коронавируса.

"Един приятел често ме съветва: „Време е да избереш какъв искаш да станеш, като пораснеш!“ Докато взема обаче това съдбоносно решение, правя това, което винаги съм обичал – пътувам, пиша, снимам. Първото, защото имам „трънче в дупето“, както казваше майка ми, второто – думите са моите любими играчки, пък съм и филолог по образование, а третото ще да е, защото е по-лесно от второто, та като ме мързи да пиша, се успокоявам, че една снимка говори с хиляди думи." – казва Емил Данаилов в своя сайт subektiv.

Емил Данаилов разказа и за начините на съществуване на хората от далечни за нас дестинации, като Мианмар например, които могат да преживяват с два долара на ден и увлечени в оцеляването си, не могат дори да мечтаят за права, свободи и свободно придвижване – без тези неща да са им забранени.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заедно за детското отделение на видинската болница

Видин очаква мащабен благотворителен концерт в подкрепа на детското отделение на местната болница. Събитието на 12 юни от 19 часа ще бъде придружено от благотворителна фотографска изложба, средствата от която ще отидат за същата кауза. Идеята е на танцова школа за модерен балет "Суинг" в лицето на Елена Венелинова, хореограф-педагог и..

публикувано на 27.04.25 в 12:50

Какво ни свързва – връзките между изкуството и храната

Изложбата "Какво ни свързва?" беше открива в Софийския арсенал за модерно и съвременно изкуство. "Какво ни свързва" е един вид "стоп-кадър", опит – без претенции за изчерпателност – да се уловят съвременни тенденции във веригата общество – храна – изкуство. С развитието на човешката цивилизация, храната (храненето) постепенно се превръща от естествен..

публикувано на 27.04.25 в 11:35

"Да ти бъда тяло" на Албена Тодорова застава пред публика

На 29 април от 18.30, в библиотеката на Гьоте институт, София, Албена Тодорова ще представи новата си поетична книга "Да ти бъда тяло". Водещ на събитието ще бъде нашият колегата Радослав Чичев. "Да ти бъда тяло" е четвъртата поетична книга на Албена Тодорова (на снимката в текста). Авторката е позната още с текстовете си за Япония и..

публикувано на 27.04.25 в 09:05
Веселка Кирякова

Веселка Кирякова и професията филмов продуцент

Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на продуцентската работа – от създаването на филмов проект до търсенето на финансиране и международни партньори. В "Кино с думи" за мисията на продуцента говори Веселка Кирякова. Тя е завършила Филмов..

публикувано на 27.04.25 в 08:30

Прозрачното вдъхновява художниците в "Арт позитив 2025"

До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно". "Прозрачността като тема в изкуството предлага безкрайни възможности за изследване и изразяване" –пишат организаторите от сдружение "Изкуство днес"."Прозрачното разкрива, но и прикрива. То..

публикувано на 26.04.25 в 17:50