НФСБ предложи пакет от мерки за реална финансова помощ от страна на държавата към хотелиери, ресторантьори, туроператори и туристически агенции за справяне с кризата в сектора на туризма. Промените в Закона за мерките и действията при извънредно положение бяха внесени на 27 април в деловодството на Народното събрание. Христиан Митев, зам.-председател на комисията по правни въпроси в Народното събрание, коментира темата в "Законът и Темида".
Първото предложение е държавата частично да поеме 60% (при мярка 60:0) от заплатите на средносписъчния състав на фирми, които се занимават с туризъм спрямо юни, юли и август, миналата година. Става дума за до 1/3 от персонала, като изричното условие е фирмите да са редовни – да са плащали осигуровки и нямат никакви задължения. Срещу това работодателят поема ангажимента да запази работника до една година. В случай че работникът бъде освободен преди тази 1 година, собственикът на фирмата връща получените суми на държавата.
Втората мярка дава правото на министъра на туризма да издава ваучери за настаняване в туристически обекти за най-малко 7 дни срок. Ваучерите са най стойност 210 лева и могат да се използват само за вътрешен туризъм. Ваучерът е на стойност 210 лева, тъй като са предвидени по 30 лева на ден, в рамките на 7 дни. В случай че почивката е на по-висока цена, тя се доплаща от съответния работник или служител във фирмата.
Отново такива ваучери, но на стойност 100 лева – държавата предоставя и на учащите се – за зелени училища, състезания, туристически посещения, като мярката да е валидна до 31.12.2021 г.
Целта е да се подпомогнат малките туристически обекти като къщи за гости, семейни хотели и други. По този начин да се упражнява натиск – обектите за настаняване да предлагат допълнителни бонуси като допълнителни дни за почивка (повече от предвидените 7 дни) за същите пари, за да се привлекат клиентите. Също така – да се стимулират и четири- и петзвездните хотели за намаляване на цените, за да се възползват от тази държавна мярка.
Изплащането ще бъде възможно само след доказване, че притежателят на ваучера е нощувал не по-малко от 7 дни в мястото за настаняване чрез извадка от Единната система за туристическа информация (ЕСТИ).
Следващата промяна задължава концесионерите и наемателите на плажове да предоставят безвъзмездно (безплатно) всички плажни съоръжения, съгласно одобрени схеми от Министерството на туризма. Срещу това те ще получат 50 % намаление на дължимата концесионна такса или наем.
На четвърто място се предлага до 1 година след отмяна на извънредното положение Общинските съвети ще могат да променят или отменят туристическия данък.
Следващата промяна е намаляване на ДДС за всички оператори на туристически услуги на 9% за период до 31.12.2021 г.
На шесто място – в предвидените 172 млн. лева безвъзмездна финансова помощ за бизнеса (грантове) предимство да имат хотелиери, ресторантьори, туроператори и туристически агенции.
НФСБ предлага и удължаване на срока за връщане на платените екскурзии от страна на туроператорите към групите от 1 месец на 1 година поради тяхната финансова несъстоятелност към момента.
От партията предлагат промените и посочват финансови разчети за тях, като общата стойност на мерките в полза на туризма е под 650 млн. лева, срещу които се гарантират постъпления от няколко милиарда лева.
Данните сочат, че през летния сезон у нас от туристически услуги са се възползвали около 9 млн. туристи. С предложените мерки около 2.8 млн. осигурени лица, както и над 700 хил. ученици частично ще компенсират отсъствието на чуждестранните туристи, но ще спасят бранша от фалит.
Предложенията за промени в закона са широко обсъдени и одобрени от основните организациите в туристическия бранш.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..
От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg