"Аз живея, за да строя" и още "Не градете толкоз дувари, дето да ви делят, ами повече мостове – да ви събират" – това казва уважаваният и почти митологичен възрожденец майстор Колю Фичето. Навършват се 220 години от рождението на Никола Иванов Фичев, известен като Кольо Фичето и наричан Уста̀ Колю Фичето. Мина Кръстева е авторка на книгата "Градежът", посветена на легендарния строител. В ''Артефир'' тя разказва:
"Идеята за написването на тази книга не възникна спонтанно, тя узря постепенно. Бях впечатлена от личността и градежите на гениалния български строител и архитект. Завършила съм Гимназията по строителство и архитектура "Колю Фичето". После животът ми се стече така, че заминах да живея във Велико Търново, а там преминава по-голяма част от живота на самобитния майстор. Роден е в Дряново през 1800 г. В Търново Колю Фичето е изградил едни от забележителните си архитектурни творения като Хана на Хаджи Николи, Къщата с маймунката, много църкви и разбира се, емблематичната сграда Старият конак, влязла трайно в историята на България с това, че след Освобождението в нея се събира Учредителното събрание, за да изготви и приеме Търновската конституция, Първото Велико народно събрание и е обявено Съединението на България. Духът на големия български майстор витае навсякъде в този град."
Колю Фичето освен великолепни сгради и мостове е изградил множество черкви, кули и камбанарии. Участвал е във възстановяването на няколко значими български манастира. При градежа на църквата "Св. св. Константин и Елена" във Велико Търново той дарява своя труд за проектирането и изграждането ѝ. Творческа натура, изключително честен човек, милеещ за българското, Колю Фичето изучава тънкостите на дюлгерския занаят в най-добрите школи като Брациговската, Дряновската, Тревненската и Костенската. Той по свой начин развива всички тези знания и умения, създавайки свой неповторим стил, издигащ на по-високо ниво възрожденската ни архитектура. Той е основоположник на новата българска монументална архитектура.
Колю Фичето не е обичал да разказва за себе си, не е обичал да споделя какво прави, къде ходи. За него е било важно какво оставя след себе си. Бил е дълбоко вярващ, състрадателен, щедър. Всяка есен е дарявал торби с брашно на бедни вдовици и сираци. Участвал е активно във възрожденските процеси в поробените български земи. Бил е заклет за делото на Велчовата завера през 1835 г. като участник в т.нар. "Дюлгерска армия", подготвян е от кап. Георги Мамарчев във военни умения.
Колю Фичето се проявява като спомоществовател на издаване на нови книги, макар самият той да се е научил да чете едва на 30 години. Той поощрява децата и внуците си да се образоват. Първородният му внук ген. Иван Фичев учи в Робърт колеж в Цариград, а после завършва с отличие Военната академия в Торино, Италия, и е водещата фигура във военното дело на младата българска държава.
Повече можете да чуете от звуковия файл.
Фестивалът "На кино, на село" е инициатива на Петра Тонева и Евгения Танева, чиято цел е изграждане на мрежа в най-малките населени места с редовен достъп до съвременно кино. "За мен беше важно да направя нещо в България, което считам за любимо и вдъхновяващо" – казва Петра Тонева, която се занимава с научна работа в Исландия. Тя създава фондация..
Зала "Сава Доброплодни" на шуменското НЧ "Добри Войников – 1856" ще посрещне авторката Марта Радева и "Човекът от последния вагон" – нейната дебютна книга с разкази днес от 17:30 ч. Радева дълги години се изявява в различни журналистически жанрове, като междувременно печели национални литературни конкурси със своите разкази. Дебютният сборник..
Издадоха нова енциклопедия, подготвена от научно-редакционния екип на Научноинформационен център "Българска енциклопедия" – БАН, под главната редакция на акад. Илза Пъжева и с помощта на автори и консултанти – водещи учени и специалисти в различни научни области. В близо 700 страници "Светът. Кратка енциклопедия" представя в синтезиран вид..
Елисавета Шапкарева е автор на няколко книги с лирика и хайку. Днес в Македонския дом на ул. "Пиротска" №5 в София ще бъде представена най-новата от тях – "Никога вече". Тя се състои от хайбуни – жанр, близък до хайкуто . В "Нашият ден" Елисавета споделя, че харесва неизказаността – чуйте краткия анонс в звуковия файл:
SPAM studios открива "Сцена СПАМ", която ще се помещава в емблематичната Зала "Академик" на Националния студентски дом на пл. "Народно събрание“ №10. Пространството ще бъде дом на иновативни театрални и културни събития, творчески срещи и инициативи за млади артисти, студенти и културни деятели. Новото пространство за култура и творчество ще вдъхновява..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си. Сестрата на Павел е болна от рак и се бори за живота си. Историите на двамата герои се..
Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg