Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Небе по-нежно от коприна или черната хроника на едно съзнателно престъпление

Кадър от манифестацията под чернобилския дъжд - София, 1 май 1986
Снимка: youtube.com

Аварията в Чернобилската атомна електроцентрала се случва на 26 април 1986 година. Радиационното замърсяване засяга 17 държави, включително и България. СССР информира за „безобидната“ авария два дни по-късно. У нас до третия ден няма никакви официални съобщения и медиите мълчат, а когато властта проговаря, то случаят се представя като нещо локално и не особено опасно.

На 2 май 1986 година в района само на София са отложени толкова радиоактивни вещества, колкото са се утаили през целия период между 6 юли 1969 г. и 31 март 1986 г. За периода 30 април – 2 май радиоактивното замърсяване на приземния въздух, средно за страната, се повишава няколко хиляди пъти спрямо обичайните стойности преди аварията, споделят специалистите.

Каква е българската история на това замърсяване? Има ли български Чернобил? Имат ли престъпленията давност?

Разговор със създателите на документалния филм „Черна хроника“ Елдора Трайкова (режисьор) и Димитър Дерелиев (сценарист).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕнЕфект: енергийна трансформация, доверие и устойчивост

Говорят зелените новатори на България: В "Нашият ден" ви срещаме с Драгомир Цанев – изпълнителен директор на ЕнЕфект и един от най-активните гласове за енергийна трансформация у нас. Гостът разказва за ползите от енергийните общности, защо те са важни за България, и как се изгражда доверие, мотивация и устойчиво поведение сред хората. Цанев..

публикувано на 14.07.25 в 10:09
Дискусия: В търсене на справедливостта, Виенски университет  

Памет и вина: 30 години от геноцида в Сребреница

30 години по-късно никой не говори за справедливост, останали са само болката от трагедията и страхът от ново разпалване на огъня. Как живеят днес оцелелите? Какво е мястото на прошката? И най-вече – защо все още има отричане и мълчание? Сребреница завинаги ще остане един от най-мрачните моменти в европейската и световната история. Момент, който носи..

публикувано на 14.07.25 в 09:25
Николета Даскалова

Николета Даскалова: Атакуваните журналисти не трябва да мълчат

Какво показват докладите за медийния плурализъм и свободата на изразяване в България, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Николета Даскалова от фондация "Медийна демокрация“ “Заедно с проф. Нели Огнянова и доц. Орлин Спасов всяка година през последните 10 изготвяме редовния мониторинг за България относно медийния плурализъм и..

публикувано на 14.07.25 в 08:55
Павел Конуков

Лешници, бадеми, смокини

Павел Конуков от Варна отглежда биологично 160 декара насаждения с лешници, бадеми и смокини в землището на варненското село Въглен. Най-обширните площи сред тях са заети с лешници от италианските сортове тонда джентиле, ран трапезундски и римски. Започнал с помощта на програмата "Млад фермер", Павел решава да създаде и база за преработка на..

публикувано на 14.07.25 в 08:15

Светлината на света

В нагорната си проповед Спасителят се обръща към апостолите Си с думите: "Вие сте светлината на света" Христовите ученици напълно оправдават тези думи, тъй като разнасят Божествената светлина из цялото земно кълбо. Не само на думи, но и с делата си те доказват, че са носители на тази Божествена светлина и това е едно от основанията християнството да..

публикувано на 13.07.25 в 09:45