Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирослава Кацарова: Джазът е бездомна музика в България

Иска ми се тази година на Пловдив джаз фест да подкрепим българския джазмен

Мирослава Кацарова
Снимка: личен архив

Всеки е изяснявал етимологията на своето име и дълбокото значение на това защо го носи. В деня на света Ирина джаз певицата Мирослава Кацарова обясни в "Нашият ден", че Ирини означава мир.

"Това е едно от състоянията, към които се стремя. Мирът е труднопостижим, когато става дума за вътрешно състояние на духа. Мирът е производно на смирението, което е от моите важни ценности, защото съм се научила вече да приемам нещата наоколо и да не съдя.

Стремя се да общувам със света миролюбиво. Не съм от хората, които воюват, но имам моите борби. Опитвам се да откривам това отражение на доброто през борбите си." 

Музиката се превръща в голямата борба в живота на Мирослава Кацарова – "нищо, че изглежда толкова безметежна и толкова красива и мечтателна. Но, за да минеш по пътя – да направиш една песен или музикален албум, или концерт, в България е свързано с множество борби, срещи, отстоявания, понякога лишения, съобразяване със здравето... Хората, които работим с гласа си, сме обречени да се съобразяваме с много неща и да се лишаваме."

Ще се случи ли VI Пловдив джаз фест

"Продължавам да вярвам, че през ноември ще има шесто издание на Пловдив джаз фест въпреки съмненията. Склонна съм да приема особеностите на тази година. Ще ми се тази година да посветим Пловдив джаз фест на българските музиканти – изцяло и само. Защото мисля, че в момента, когато разбрахме, че няма да можем да правим концерти, това ощети много от колегите ми. Джаз музиката е такава, че тя не се прави толкова в студио, колкото на живо по клубове, по малки места... връзката с публиката е изключително важна. 

Иска ми се тази година на Пловдив джаз фест да подкрепим българския джазмен във всяко отношение. За 5 години през Пловдив джаз фест минаха страхотни музиканти. Но сега можем да видим как българският джазмен развива своя път и своя образ, и своя нелек живот.

Джазът е бездомна музика в България. Малко са местата, където тази музика се случва единствено и само, малко са формите на финансиране. И е голяма борба. Затова ще бъде хубаво, ако обърнем поглед към тези страхотни артисти, една голяма част от тях са на световно ниво."

Певицата не се е замисляла често какво означава името ѝ, защото се опитва да променя името със самата себе си и да го изпълва със съдържание, което я представлява и идентифицира – през действията, през мислите, през личните избори. Кръстена е на двете си баби едновременно.

"Много се възхитих, когато прочетох историята на света Ирина за начина, по който тя е устоявала вярата си. Обичам да чета жития на светии още от времето, когато бях студентка по богословие. Те ми даваха причина за себе си да откривам силата на вярата, нищо че, както се казва, вярвам, защото е абсурдно, или може би точно затова. Тези истории на светиите винаги са ме изпълвали с възхищение заради чудатостите и заради чудесата, с които са съпроводени животите им." 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05