Когато става дума за научни публикации, трябва да има рецензии, защото иначе се разболява цялата медицинска наука. "Тютюнопушенето и никотинът със сигурност повишават експресията на АСЕ-2 – рецепторът, чрез който вирусът прониква. Чисто теоретично ние не можем да очакваме по-малка честота при пушачите. Каква е истината, ще разберем, когато имаме надеждни епидемиологични данни, които показват асоциацията между тези две неща." Това каза проф. Георги Момеков, преподавател в катедра Фармакология, фармакотерапия и токсикология при Фармацевтичния факултет, в коментар на цитираните в социалните мрежи френски изследвания за по-малко болни пушачи от Covid-19.
Днес отбелязваме Световния ден на астмата. Астмата е социално значимо заболяване. Заболеваемостта от бронхиална астма продължава да нараства, като се очаква през 2020 г. да бъдат засегнати повече от 400 млн. пациенти по света. Астмата може да е животозастрашаващо заболяване, ако не се лекува правилно. В България от бронхиална астма страдат над 400 000 души. Тя е и най-честото хронично заболяване в детска възраст.
"Астмата се дефинира като хетерогенно заболяване, при което водеща е възпалителната компонента, която променя терена, на който се развива възпалението и прави хората много чувствителни към стимули, които водят до бронхоспазъм. Реално имаме хроничен възпалителен процес, който променя лигавицата и гладката мускулатура на бронхите."
Проф. Момеков е категоричен, че хроничните белодробни заболявания са асоциирани с повишен риск от заболяваемост и усложнения при коронавирусната инфекция. Астмата и ХОББ спадат към тази категория.
Още за болестта, за взаимовръзката на коронавирус и патологичните състояния, за френското изследване за пушачите и Covid-19 – можете да чуете от звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg