Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Кой светна Луната?“ – как децата могат да учат и да се забавляват

Нова мобилна версия на приказката-игра от интерактивната поредица „Туй-онуй“

Първото приключение „Кой светна луната?“ от мултимедийната поредица за деца „Туй-онуй“ вече има своя мобилна версия с изключително богатство от анимации и интеракция. Образователната приказка-игра е озвучена на български език с гласовете на актьорите Евгени Будинов, Светлана Смолева, Лидия Михова и Диана Костова.

Историята на героите напълно оживява в красивите илюстрации на художничката-аниматор Мая Бочева – Уики и разпалва детското въображение, без да поставя граници на фантазията. 

Амбициозният проект предлага нов холистичен подход към изучаването на предметите в училище и показва, че децата могат да се забавляват и да учат едновременно.

„В поредицата „Туй-онуй“ и първата апликация децата не учат отделно български или математика, а търсят срички, гласни и съгласни, броят и смятат на едно място, играят на множество различен тип игри – в една история, помагайки на героите в приказката. По този начин те виждат смисъл в решаването на конкретна задача – тя води до развръзка и продължава историята. Новото е в това, че ученето не е разделено на отделни предмети, а знанието е слято в едно, така както на практика се случва в самия живот.“ – споделя създателката на поредицата Мая Бочева.

В звуковия файл можете да чуете и песента към приказката-игра „Кой светна луната?“ в изпълнения на певицата Вяра Иванова, която създава и текста и музиката към нея, както и подробности за мобилната игра и предлагания нов подход в обучението на децата.

Достъп до образователната апликация „Кой светна Луната?“


Снимките са предоставени от Мая Бочева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15