Тазгодишното пролетно издание на литературния фестивал „София ГлосиФест“ влиза в домовете ни. От 7 до 9 май в канала на „АрсМедиа“ в YouTube ще бъдат излъчени няколко видеосета, които ще включват четения на поезия и проза, срещи с автори и музиканти, виртуални премиери и изложби, музикални изпълнения и театрални монолози.
За трета поредна година във фестивала ще вземат участие над 50 артисти от сферата на поезията, прозата, музиката, фотографията и изобразителното изкуство. За първи път обаче ще се включат международни участници от близо десет страни.
„София ГлосиФест“ се организира всяка пролет и есен от „Хралупата – бутик за думи, образи и смисъл“ и Националния литературен фестивал „Глоси“. Първото му издание се проведе през пролетта на 2018 година.
Тази година пролетното издание на „София ГлосиФест“ ще се осъществи въпреки извънредното положение. Според Георги Гаврилов, поет и организатор на фестивала, положението дава повече възможности за участие. Той смята, че „София ГлосиФест“ ще бъде още по-многообразен и шарен.
Отново ще има и дискусии, в които публиката ще може да участва. Повече за това как може да го направи, Георги Гаврилов разказва в звуковия файл.
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg