Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В криза хората трябва да са най-изобретателни, комбинативни и гъвкави

Човекът продължава да е основният актив

Снимка: pixabay

Време за нова работа или за вариант на предишната. Двойната криза, която удари света, първо, здравната, после и финансовата, няма как да остави човек в нормална ситуация. Не мисля, че който и да е специалист в който и да е бранш се чувства в момента привилегирован. „Хоум офисът" има както позитиви, така и негативи. Всяка една дейност пострада изключително много след избухването на кризата. Ясно е, че има дейности, които биха могли частично да бъдат извършвани добре от вкъщи, но и такива, които няма как да бъдат реализирани от дома. Така коментира темата Павел Хаджиев, експерт човешки ресурси и създател на CADABRA, в "Нашият ден".

"Няма добра комуникация. Няма как да протича добър процес на интервю, тестване и т.н. и за никого не е приятна липсата на физически контакт. Интервю по телефон или интервю през камера по никакъв начин не би могло да бъде сравнено с физическото общуване и предимствата, които дава. Има много специалисти, които не мога да се представят на желаното ниво. 

За повечето работещи хора на пазара на труда това не е първата криза. И много хора в някаква степен са подготвени по-адекватно. Икономическа криза в нашата държава се случва на около 10 години. Най-сигурното, което може да се каже, е, че всичко е несигурно. Нямаме ясна представа как ще случват нещата след месец-два. Ясно е, че всички ние в една или друга степен ще загубим част от приходите си или не дай си боже, работата си. Но в никакъв случай не бива да загубваме стабилност, психика и ум. Тази нестабилност не предизвиква доволство нито у специалистите, нито у работодателите. 

Доста от сектори много по-бързо от очакваното ще "избухнат" и ще започнат да наемат нови и нови хора. Просто хората трябва да бъдат нащрек и веднага да се включат. И да нямат никакво притеснение да кандидатстват дори и за позиция, която на пръв поглед им се струва неестествена. Всяка възможност трябва да бъде проверена. 

В криза хората трябва да бъдат възможно най-изобретателни, комбинативни, гъвкави и да направят всичко възможно да увеличат своята предприемчивост. Също да внимават за всеки дребен детайл. Освен всичко – сега е и време за компромис." – подчерта Павел Хаджиев.

За кариерата по време на криза разказа Лиляна Георгиева, коуч и специалист в областта на човешките ресурси:

"Едната посока е: Хората, разбира се, са объркани, имат нужда от яснота какво да предприемат, кога и как. Втората посока: Кризата дава и възможности – да забавим нещата, да чуем себе си, да разберем какво наистина искаме, нови бизнес ниши... Т.е. има негативно, има и позитивно. Гъвкавостта винаги е печеливш ход. Но тя включва донякъде и приспособяване и правене на компромис. Бих препоръчала да бъдем гъвкави в знанието ни за нас, т.е. да не се вкопчваме в титлите, които имаме, в длъжностите, които изпълняваме, а по-скоро да погледнем на себе си малко по-отгоре – кой съм аз като личностни качества, като универсални умения, кои са моите ценности, на какво държа и какво мога да предам, кои са проблемите, които мога да решавам... Това би ни дало и повече възможности."

"След рязък скок на безработицата, какъвто нямаше и при предната криза – не е имало дни с регистрирани 7000 безработни, миналата седмица имаше пък окуражителна вълна на голям брой новоназначени. – каза Георги К. Първанов – HR експерт.

Трябва да мине поне май месец, за да се види какво се случва. Доста бяха съкратени с обещание да бъдат върнати на работа. Аз съветвам хората да не чакат това, ако не са сигурни. Моята препоръка е по-скоро хората да бъдат активни и да не се поддават на паниката, а за работодателите – да направят всичко възможно, за да задържат работните места. Човекът продължава да е основният актив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Стоян Ставру

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07
Проф. Стоян Денчев, Нина Цанева и доц. Диана Стоянова

Университетът по библиотекознание и информационни технологии чества 75-годишнина

Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..

публикувано на 13.05.25 в 10:15

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22