Станете част от комично-философския разказ за последни часове от живота на атинския философ Сократ. На 8 май 2020 от 18 часа екип „Драматургични форми“ представя радиопиесата „Последната нощ на Сократ“ от българския писател и драматург Стефан Цанев. Писаната през 1986 г. пиеса многократно и ненапразно е определяна като един от върховете в драматургичното творчество на автора. Радиоадаптацията на режисьора проф. Здравка Митков, осъществена през 2005 г., напълно отговоря на високите стандарти, поставени от драматургичния текст. В ролите ще чуете артистите Георги Мамалев, Владимир Пенев, Нона Йотова в ролята на Ксантипа и Пламен Манасиев.
Макар пиесата да се опитва на първо време да ни заблуди, че е в същината си е философска и етическа, тя се занимава много повече с екзистенциални, морални и политически проблеми, свързани с обществения и личния живот тогава, сега и винаги. Не толкова около смъртта в чашата с бучиниш, колкото от избора да си свободен – дори и когато си от грешната страна на решетките, се оформя сюжетният конфликт в „Последната нощ на Сократ“.
И ако останем още малко при метафората за решетките, истинската границата, която те очертават, е между истината и лъжата, доблестта и коленопреклонността, защото според Цанев те са демаркационната линия между свободата и не-свободата. Според него свободата в условията на тоталитарна власт е възможна единствено на индивидуално ниво, но за да се постигне тя, човек трябва да е готов да пожертва много, нерядко дори живота си. Задочно потвърждение на тази авторска позиция е фактът, че след премиерата си в рамките на тогавашния режим в България постановката е свалена от сцена въпреки огромната си популярност, а може би пък именно заради нея.
Въпреки сериозния политически и етически заряд, съдържащ в себе си, „Последната нощ на Сократ“ е произведение, което забавлява и развлича. Комедийното е на същото високо ниво, колкото философските екстраполации за свободата, морала и социалните динамики в едно наглед свободно, но всъщност приклещено от тирания общество.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg