В свой текст за каталога на двамата художници Нина Ковачева - Нина и Валентин Стефанов Димитър Камбуров пише за новите творби на Нина Ковачева, че „тя играе главно с детското, било чрез заснемането на композиции от детски играчки, било чрез директните изображения на деца и подрастващи“. В детския свят, който виждаме в рисунките ѝ, невинното и наивното са преплетени със страшното и смущаващото. Ето как обговаря това Камбуров:
„Играчките, често счупени, изкормени или иначе обезобразени, децата, оръжията и мъртвите животни създават тази привидно детска смешно-страшна приказка. Ала дотук с невинността: оръжието редом до плоско и прелъстително усмихнатите детски изображения стои рекламно десемантизирано. Безличната, дистопична липса на агресия в чистата употреба по предназначение на оръжието, което присъства повече с красотата на потенциалната си ефикасност, отколкото с избора на цел или с резултата, създава кроткия хорър ефект на тези изображения.“
Нина Ковачева и Валентин Стефанов са артисти, които живеят в Париж, показват свои работи в известни галерии по света, а също и в България. Ето как Мария Василева представя онлайн изложбата на Нина Ковачева в галерия „Структура“:
„Героите в рисунките на Нина Ковачева от 2020 г. са привидно невинни – деца, комиксови любимци, познати типажи от фантастични филми, всички заети с обикновени занимания и игри. Рисунките обаче са изпълнени с глобална тревога. Драматизмът и емоциите далеч надхвърлят малкия размер на листа – 29 x 39 cм. Героите са инструмент за изразяване на дълбоки чувства и вълнения. Детската невинност е призмата, през която страховете на днешния ден стават още по-очевидни“.
Чуйте Нина Ковачева
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg