България е една от единайсетте държави от Югоизточна Европа, която ще вземе участие в изложбата на музея „Фийлд“ в Чикаго. Експозицията „Първите крале. От земеделци до крале в Югоизточна Европа“ се подготвя от три години от д-р Уилям Паркинсън, шеф на отдел Антропология в Чикагския музей и ще бъде открита през 2021 година.
Русенският исторически музей и музеят във Варна ще представят българската следа в историческия преглед, който проследява развитието на човека, корените на Европа и пътя на първите крале.
Експонатите, с които България ще допълни общия археологически пъзел, са две кремъчни ядра, от които са изработени редки и много ценни ножове, дълги 30-40 сантиметра, прочутото Боровското съкровище, и медният слитък във форма на волска кожа, който съвсем скоро гостува във Виена, където предизвика голям интерес. Те принадлежат на Русенския музей, но в момента са събрани в Националния исторически музей в София, където ще се направят снимките за каталога към американската изложба. Там се намира и най-старото обработено злато от Варна, което също ще бъде част от експозицията.
Проф. Николай Ненов, директор на Историческия музей в Русе, припомни в „Артефир“ колко важен елемент от всяка една изложба е приложеният към нея каталог. Той има за задача да съхрани идеята, целите и значимите факти, които изложбата разкрива.
Директорът на Русенския музей направи и разлика между археолозите у нас и тези на запад. Той обясни, че фокусът на тази изложба се състои именно в това как американските учени гледат на археологията. За тях тя не е историческа наука, а част от развитието на човечеството. Това изследва и изложбата „Първите крале. От земеделци до крале в Югоизточна Европа“.
Музеят „Фийлд“ в Чикаго е един от центровете, където българската общност в американския град намира място за своите изяви. Към този момент реализацията на мащабния експозиционен проект, който ще бъде представен там догодина, е на етап анотации.
Подробностите можете да чуете от разказа на проф. Николай Ненов.
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20.05.2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на Фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад. Иван..
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Варна ще даде официален старт на туристическия сезон с празничен концерт, който ще се състои тази вечер от 19:00 часа на площад "Антон Новак" – на входа на Морската градина . Събитието ще предложи на жителите и гостите на града богата програма, включваща музикални изпълнения, атрактивно акробатично шоу и редица изненади. Специален гост на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg