Европейските културни институти и посолства в България, които са част от Европейското сдружение на националните културни институти (EUNIC Global - European Union National Institutes for Culture), ни припомнят кое е това, което ни свързва независимо от разнообразните ни произход, религия или култура. С инициативата #CultureConnectsEurope / #КултуратаСвързваЕвропа всички те ще заявят отношението си към Европа – една отговорност, звучаща все по-актуално във времена на популизъм, екстремизъм и национализъм.
Участието на редица писатели, музиканти и други представители на европейската културна сцена, които спонтанно се съгласиха да бъдат част от инициативата по случай Деня на Европа, е едно недвусмислено доказателство, че европейската интеграция е част от нас.
От България инициатори са творците Галин Стоев, Димана Иванова, Светлана Янчева, Капка Касабова, Найо Тицин и Янко Тихов.
Преди 70 години, на 9-и май 1950 г., Декларацията на френския външен министър Робер Шуман полага основите на създаването на Европейския съюз. През годините той много се е променил, а България вече 13 години е част от този процес. Въпреки всички сложни политически и икономически предизвикателства, ние сме обединени около идеята, че Европа е един културен съюз, който не може да бъде разединен. Във време, в което създаваме граници помежду си поради пандемията от коронавирус, културната интеграция, свързана с изкуствата, езиците, младежта, образованието, науката и обществото, е по-значима от всякога.
Към инициативата на институтите и посолствата от мрежата EUNIC се присъединява и Държавният културен институт към Министерството на външните работи на Република България.
Симона Ганева от Гьоте институт – виртуален домакин на проекта "Културата свързва Европа" – разказа в "Артефир" подробности за инициативата. Повече можете да чуете от звуковия файл.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg