Учебната година ще завърши в дистанционна форма. За два месеца българското училище претърпя мащабни промени. От години се обсъждаше какви елементи от дистанционното обучение и как да влязат в учебната програма. Обстоятелствата наложиха всички скоростно да преминат към дистанционна форма. Как преминава стрес теста образователната ни система, основана на непрестанно мерене и отчитане на резултати?
Рано е за цялостна равносметка, но отсега могат да се отчетат позитивите и негативите на електронното обучение.
"Процентът успели ученици в дистанционното обучение не е по-малък от този на успелите в обикновеното обучение – каза Асен Александров, директор на 51 СУ „Елисавета Багряна”. Той отчита трудностите, пред които са изправени всички участници в обучителния процес, но добавя, че "ако даден ученик не иска да учи и космическо обучение няма да го накара да го направи."
Милена Бенкова, директор на 103 СУ "Васил Левски" във "Филиповци", разказа за трудностите пред обучението при липса на възможност – без устройства, в някои от случаите хората нямат ток, какво остава за интернет, но с общите усилия на педагогически, непедагогически персонал, родители, а и на самите деца, материалът се усвоява. Тя също обърна внимание на мотивацията като ключов фактор за справяне с предизвикателствата.
"Не чухме самите деца" – адресира друг проблем Яна Алексиева, психолог на Асоциация "Родители". "Да, родителите изнесоха дистанционната форма и без тях, нямаше да се получи, каза тя. Те понесоха и понасят огромно напрежение, но се справят много добре. Въпросът е, че никой не попита самите деца, изправени пред не по-малко предизвикателства и трудности."
Чуйте и Николай Христанов който разяснява как ще става кандидатстването в европейски и английски училища, ще има ли промени в таксите на студентите, предвид дистанционната форма, и проблемите на българските младежи, които се обучават извън страната.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg