Изкуството на акварела е най-бързо развиващата се изобразителна техника в наши дни. Някои наричат това явление „Сребърен век”, други „Златен век” на тази техника и това все повече се утвърждава с пространствата и признанието, които акварелът завзема в световен мащаб.
Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ е домакин на пътуващата изложба от Второто международно триенале „Духът на акварела“. II международно триенале „Духът на акварела“ – Варна е проект на фондация IWS – България („Международно акварелно общество – България“). Фестивалът на Триеналето се проведе във Варна от 1 до 5 юли 2019 г. в партньорство с ГХГ „Борис Георгиев“. Присъстваха над 250 участници и гости от Индия, Франция, Исландия, Перу, Република Корея, Германия, Холандия, Белгия, Бангладеш, Тайланд, Испания, Италия, Китай, Русия, Украйна, Беларус, Мексико, Израел, Полша, Гърция, САЩ, Япония, Сърбия, Румъния, Словакия, Турция, Канада и, разбира се, България. В изложбата на триеналето във Варна участваха над 370 произведения на различни автори от 63 страни.
След края на изложбата над 270 от нейните произведения са включени в пътуваща изложба в осем от най-хубавите галерии в България до март 2020 г.
През август колекцията от избрани творби на триеналето гостува на ХГ „Никола Маринов“ – Търговище, която е негов съорганизатор, заедно с артгалерия „Папийон“, ХГ „Асен и Илия Пейкови“ – Севлиево (септември) и ХГ „Жорж Папазов“ – Ямбол (ноември). През октомври гостува в Зала „Сирак Скитник“ в Сливен, а през декември – в Стара Загора. Художествената галерия в Пазарджик е седмата галерия, в която Триеналето се показва, и шестата от пътуващата изложба. Следват експозиции в Кюстендил и в София.
Общо 270 от произведенията, показани по време на експозицията, са включени в пътуващата изложба, която се показва в осем от най-хубавите галерии в България до март тази година.
Повече за пътуващата експозиция разказва Селма Тодорова, президент на Международното акварелно общество в България, в "Артефир".
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg