Проблемите на българското здравеопазване в същите аспекти ги има в цял свят, но разбира се, с различни мащаби. Тези изводи д-р Мария Петрова прави след редовните си участия в Световния конгрес по медицинско право. За уроците от пандемията, правата на медиците и пациентите и любовта към живота разказва адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова – Главен герой в "Нашият ден".
"Направи ми впечатление колко неподготвени сме чисто принципно и стратегически в кризата. В последните два месеца – било в лично качество, било като част Медицинския експертен съвет – си позволих да критикувам заповедите на здравния министър. Целта на моята критика не беше да всявам смут в обществото, а защото осъзнавам, че когато някой носи отговорност – в случая министърът на здравеопазването – той трябва да носи наистина тази отговорност и да ни третира пропорционално и равнопоставено.
Няма как в извънредно положение да се фокусираме само и единствено върху пациентите с Covid-19 и да оставим стотици хиляди хронично болни пациенти без лекарска грижа!
Българското здравеопазване се нуждае от своята "черна кутия", така както се случва в авиацията, смята д-р Петрова. "Това ще позволи да анализираме. По този начин ще можем да се базираме на консервативната наука, а не на псевдонауката. Първата и най-важната стъпка е да одитираме това, което се случи през тези месеци в лечебните заведения, с пациентите и с лекарите" – обобщава д-р Мария Петрова.
"Аз поощрявам много млади колеги да придобият и двете специалности. Медицината и секторът на здравеопазването са строго правно регламентирани дейности. За да развиваме медицинското право и за да гарантираме сигурна работна среда за нашите лекари и права за нашите пациенти в България, ние трябва да сме много добре подготвени в двете сфери – медицина и право."
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Епизоди от живота" днес ви представяме една вдъхновяваща инициатива, организирана от кметството в село Моравица и църковното настоятелство на храм "Св. Николай". Тяхната кауза е събирането на средства за ремонт на повече от 100-годишната църква, която се нуждае от спешна реставрация. Кметът на селото, Росен Ценов , сподели в..
В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24 часа" Йордан Симеонов и политологът и преподавател в НБУ д-р Любомир Стефанов анализираха портрета на 47-ия американски президент, който предизвиква множество дискусии и дебати. Официалният портрет..
Днес представяме една любопитна и не толкова популярна тема, провокирана от книгата "Корпоративният разказ" на доц. Яна Събева, а именно какво са корпоративните истории. Всъщност, както хората, така и компаниите ежедневно разказват свои истории – за битките, за успехите, провалите и победите . Разказът помага на компанията да оцелее в трудни моменти,..
На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg