Драматизацията на знаменитото произведение „Възпявам електрическото тяло“ на големия Рей Бредбъри е извършена от Димитър Димитров, режисьор на радиопостановката е Юрий Статков. В ролите са звезди на българската сцена: Таня Масалитинова, Венета Зюмбюлева, Коста Цонев, Йосиф Сърчаджиев, Васил Димитров, Николай Калчев. Излъчването е и в чест на 75-годишнината на големия български актьор Йосиф Сърчаджиев.
Рей Бредбъри (1920-2012) е сред имената на американската литература, познати по цял свят. Пробивът осъществява със знаменитите „Марсиански хроники“ – цикъл разкази, свързани с темата за усвояването от земляните на планетата Марс, а най-известното му произведение е романът „451° по Фаренхайт“ – това е температурата, на която гори хартията по американската метрична система. „Възпявам електрическото тяло“ е типично за Рей Бредбъри произведение – една лирична, поетична фантастика, в която повече настроението, отколкото екшънът е на преден план. Три деца се сдобиват с бавачка-робот и от това произтичат много размисли за човешкия род и за взаимоотношенията човек-машина, човек-природа, човек-интелект…
Рей Бредбъри е наричан „майстор на фантастиката“, макар той самият да мисли себе си не само като писател-фантаст – пише също стихове, есета, реалистични творби… За „Марсиански хроники казва“: „Като начало, не пиша научна фантастика. Написал съм само една научнофантастична книга, и това е „451° по Фаренхайт“, която е базирана на реалността. Научната фантастика е изобразяване на реалното. Фентъзито е изобразяване на нереалното. Така че „Марсиански хроники“ не са научна фантастика, а фентъзи“. Последният негов разказ – „Кучето с червения шал“, е публикуван през 2010 г. – писателят работи упорито и методично почти до смъртта си. Признава още, че всичко написано от него, е почерпено от детските му години, определя се като „мъж с дете в себе си“. Според личната му митология негова прабаба е една от Салемските вещици – Мери Бредбъри. А че той се е превърнал в мит през ХХ век, говори фактът, че името му носи астероидът с номер 9766. На Луната пък има кратер, кръстен на книгата му „Вино от глухарчета“ – „Кратерът на глухарчето“ (Dandelion Crater).
„Баща ми е Жул Верн. Хърбърт Уелс е мъдрият ми чичо. Едгар Алън По е братовчедът ми с крила на прилеп, когото държим в таванската стаичка. Флаш Гордън и Бък Роджърс са ми братя и приятели. Това е моето потекло. Като се прибави естествено и фактът, че Мери Уолстънкрафт, авторката на „Франкенщайн“, ми е майка“ – казва за „потеклото“ си Рей Бредбъри, а ние бихме добавили, че той е от достоен предостоен наследник на своите знаменити предшественици.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg