Тази продукция на БНР е осъществена с многобройна група актьорски гласове, а също така с гласовете на многобройна група неактьорски гласове на водещи, журналисти, певци, музиканти, преводачи, приятели на участниците в творческия екип, говорещи на различни матерни езици, а също така и самите участници в творческия екип.
Смесването на актьорски и документални гласове е част от замисъла да се направи аудио, което събира в стихийно стремително цяло фикция и документалистика. Фикцията трябва да е непринудена, а документалистиката – убедително мистифицирана. Общото за всички тези удивителни гласове е обстоятелството, че текстовете на епизодите в Цитаделата се създаваха за вече избрания глас.
Кастингът беше предварителна, а не логически следваща процедура. В правенето на Цитаделата участват Владимир Пенев, Атанас Атанасов, Мариус Куркински, Жорета Николова, Таня Шахова, Светлана Янчева, Йосиф Шамли, Деляна Хаджиянкова, Десислава Стойчева и Ясен Атанасов, Димитрина Величкова, Кая Борисова, Кристина Молнар, Жан Шарл Брусие, Лора Елизабет Джош Марков, Вячеслав Парапанов, Никола Мутафов, Клеменс Петер Ханзе, Мая Стефанова, Чавдар Монов, Пламен Захов, Вяра Табакова, Мартичка Божилова, Явор Дачков, Красимир Куцупаров, Игнат Димитров, хор и оркестър, соло сопрано Илиана Селимска и авторите.
Още в първите секунди на Цитаделата звучи гласът на композитора Асен Аврамов като глас на човека, който вдига телефона след позвъняване, а тежкото заплашително дишане по телефона на безмълвния телефонен събеседник е на режисьора Явор Гърдев.
Заедно с тях работиха Силвия Гочева, Живко Марев, Срацимир Димитров, Явор Димитров, Мишел Нахабедян, Благомир Алексиев, Димитър Михайлов, Димитър Василев, Николай Николов и Калин Николов.
Цитаделата е създадена през 2001 като копродукция на БНР, Triumviratus Art Group и Ars Digital. Цитаделата е изненадваща, непредвидима и смислово многопластова провокация. Цитаделата е метафора на индивидуалния свят, стихийно въвлечен в глобалния.
"Ние и така сме ужасяващо вътре, въвлечени, стихийно включени; премачкани и получили нова непозната плът са сякаш телата ни", Михаил Неделчев.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg