„Атолът“ е първата продукция в историята на Радиотеатъра и радиотеатъра в България, която смесва в единно аудиоповествование въображаеми и документални сцени. „Атолът“ е първата българска радиопиеса, за която за използвани определенията "радиофонична опера" и "полифония".
Като се основава на мита за Одисей, Атолът разглежда безумието на войната. Чрез изключителен микс на думи, звуци, музика и завладяващото използване на човешкия глас, пиесата създава радиофонична опера – свързваща пророчествата на нашите древни европейски герои с уязвимото съществувание на сегашното време.
Сънят на Одисей може да бъде уловен в клопката на модерната сцена чрез мощта на единственото оръжие, с което те (авторите) разполагат – тяхното собствено френетично желание.
Лаудацията на журито на фестивала PRIX EUROPA Берлин от 1999, което посочи „Атолът“ като „Най-добрата европейска радиодрама за годината“ и му връчи Grand Prix Europe – Berlin ’99.
20 години по-късно „Атолът“ продължава да е от онези творения на висшия пилотаж в радиоизкуството, които естествено провокират въпроса "Как", централния въпрос на всяка креативност. В „Атолът“ участват Жорета Николова, Таня Шахова, Снежина Петрова, Светлана Янчева, Анатоли Нечев, Мариан Бозуков, Димитър Мартинов, Петър Пейков, Владимир Пенев, Йосиф Шамли, Георги Тенев, Явор Гърдев, Асен Аврамов, Живко Марев, Николай Николов.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg