Уеб сериалите се появиха, защото се появиха смартфоните, каза във „Време и половина“ проф. Любомир Халачев – дългогодишен преподавател в НАТФИЗ и негов ректор за периода 2011-2015 година, оператор, сценарист, режисьор и продуцент с близо 50-годишна практика в киното.
Тенденциите на хората да харесват нещо са много устойчиви и трайни, смята проф. Халачев. А уеб сериалите малко или много са световна тенденция. И все пак, те едва ли ще бъдат единственото бъдеще на филмовите форми, твърди професорът. Една от причините е, че хората не само предпочитат, но и са привикнали да гледат разкази, които се развиват и могат да се усетят в тяхната пълнота. Уеб сериалите са кратка филмова форма и не могат да доведат до това усещане, което например носят телевизионните сериали и пълнометражните филми.
Младите режисьори се обръщат към тях, защото те не изискват сериозен бюджет и общо взето „се правят само на мускули“. Технологиите предлагат благоприятни условия за създаването им, а и тази форма намира добра публика.
Уеб сериалите са една възможност за младите кинотворци да се изявят бързо, но са място, на което те не трябва да се задържат дълго, сподели във „Време и половина“ проф. Любомир Халачев.
Според Ники Илиев, режисьор и преподавател в НБУ, уеб сериалите са вероятното бъдеще за младите от гледна точка на това, че те отдавна вече са обърнали гръб на телевизията.
Като филмова форма те дават повече свобода на режисьора и автора, що се отнася до жанра, съдържанието, зрителите и рейтинга. Нещо, което не може да се каже за българската телевизия, смята режисьорът на уеб сериала „Килерът“.
Въпреки това уеб сериалите не са особено популярни у нас. Поне в сравнение със западните страни. И най-вече в сравнение с продукцията на Netflix. Причината за това е, че в България все още не е открита правилната платформа за тяхното разпространението. А това би помогнало на уеб сериалите да се качат на по-високо ниво, каза във „Време и половина“ Ники Илиев. На този етап те са с ниски бюджети, защото не носят сериозен приход.
Като друг голям проблем за слабото развитие на уеб сериалите у нас и липсата на платформа, в която те да бъдат качени и достъпни за зрителите, Илиев посочи съществуването на торент сайтовете. Според него именно те по един или друг начин възпитаха хората да не плащат за това, което гледат онлайн.
Уеб сериалите може и да не са бъдещето на киното, но са възможното начало са младите хора, които искат да се развиват в света на седмото изкуство. Повече за тях можете да чуете от Ники Илиев и проф. Любомир Халачев в звуковия файл.
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът"..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg