Националното значение на регионалните медии или как ще се преборят те с щетите, които им нанася кризата и не само. „Докога ще сме живи?" питат колегите от страната, защото проблемите им не са от днес. Как се вписва регионалната журналистика в общия фон на медийния пейзаж в България? Кое и какво затруднява работата на медиите в страната? Доверяват ли се читателите на регионалните издания и какво искат да прочетат на техните страници?
Разговор в „Мрежата“ с Младен Любенов, гл. редактор на русенския ежедневник „Утро“, който каза: „Хората с власт бяха окуражени да мислят, че медиите са длъжни да ги обслужват. Те мислят, че медиите са създадени едва ли не да изповядват техните идеи, да разпространяват техните тези и всяко нещо, което е казано извън това, се превръща в обида и повод за ожесточени нападки. Такъв пример се дава от хората, които ръководят държавата и надолу по вертикала всички следват тази матрица."
Какво прави Българската асоциация на регионалните медии, за да подпомогне и застане зад своите колеги? Разговор с Весела Вацева, изпълнителен директор, която през тъжна усмивка, подчерта в ефир: „Партиите получават субсидии, за да запазят своята независимост, а независимите медии не получават нищо, за да съхранят свободата на словото.“
Как се справят с проблема регионалните медии отвъд Океана – интервю на Николета Атанасова с Христофор Караджов.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg