Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният проблем на регионалните медии

Националното значение на регионалните медии или как ще се преборят те с щетите, които им нанася кризата и не само. „Докога ще сме живи?" питат колегите от страната, защото проблемите им не са от днес. Как се вписва регионалната журналистика в общия фон на медийния пейзаж в България? Кое и какво затруднява работата на медиите в страната? Доверяват ли се читателите на регионалните издания и какво искат да прочетат на техните страници?

Разговор в „Мрежата“ с Младен Любенов, гл. редактор на русенския ежедневник „Утро“, който каза: „Хората с власт бяха окуражени да мислят, че медиите са длъжни да ги обслужват. Те мислят, че медиите са създадени едва ли не да изповядват техните идеи, да разпространяват техните тези и всяко нещо, което е казано извън това, се превръща в обида и повод за ожесточени нападки. Такъв пример се дава от хората, които ръководят държавата и надолу по вертикала всички следват тази матрица."

Какво прави Българската асоциация на регионалните медии, за да подпомогне и застане зад своите колеги? Разговор с Весела Вацева, изпълнителен директор, която през тъжна усмивка, подчерта в ефир: „Партиите получават субсидии, за да запазят своята независимост, а независимите медии не получават нищо, за да съхранят свободата на словото.“

Как се справят с проблема регионалните медии отвъд Океана – интервю на Николета Атанасова с Христофор Караджов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35