Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мирослав Найденов: Основният проблем винаги е бил изкупната цена

Снимка: БГНЕС архив

В сектор "Земеделие" влизат най-много европейски средства – отделно от това има и национални доплащания. Това е чувствителен сектор. Но анализът и оценките се правят след края на селскостопанската година. ЕК изпрати официално уведомително писмо на България заради дискриминационните мерки, които държавата налага на търговците на дребно и ги задължава да фаворизират местните хранителни продукти. Това коментира в "Нашият ден" Мирослав Найденов, бивш министър на земеделието.

"Не бива да забравяме, че сме част от Общия европейски пазар и той държи пазарът да бъде равнодостъпен за всички без определени протекционистки мерки. Много е труден балансът и да се надяваме администрацията на Министерството на земеделието да успее да защити тези промени, направени в съответното законодателство, защото ефектът ще бъде негативен за всички български данъкоплатци при една наказателна процедура." 

Розопроизводител разсипа днес гюл в центъра на Столетово. Винаги на дневен ред е комуникацията между производители и преработватели – изкупните цени и цените, които се формират при крайния потребител. Има ли регулация в сектора?

Мирослав Найденов - сн. БГНЕС"Диалогът винаги е бил критичната точка в селскостопанския бизнес. Надявам се, че с годините и с опита, който трупат и производители, и преработватели, тези неща могат да се нормализират. Например факт вече е Закон за розата. Винаги има недоволни, но се поставят основите на едни нормални отношения. Ние сме в Общия европейски пазар и не можем да останем встрани от тези отношения, които в старите страни-членки са градени с години. За да бъде конкурентоспособна нашата продукция, тези взаимоотношения трябва да бъдат абсолютно изчистени и справедливи. Това каза в "Нашият ден" Мирослав Найденов, бивш министър на земеделието."

Регулаторната функция на държавата в отношенията производители – преработватели

"Държавата не може да се намеси грубо, защото при всички случаи ще бъде обвинена. Балансът е разковничето на една добра политика. От години розопроизводителите настояваха за Закон за розата, като се надяваха, че едва ли не с магическа пръчка този закон ще реши всички проблеми в бранша. Аз не съм оптимист, че това ще стане с нещо, написано на книга. Нормално е в този закон да бъдат транспонирани европейски регламенти, нормално е да се въведе тази регистрация, за която настояваха, смятайки, че така бизнесът ще бъде изкаран на светло."

Основният проблем винаги е бил изкупната цена

"Коментарите са били около тази цена и винаги е имало недоволни. Не мога да се ангажирам с прогноза какви ще бъдат цените тази година и дали ще бъдат доволни производителите. Практиката показва, че никога не са доволни... Но бизнесът продължава. Българската роза винаги е била символ. Малко е времето, за да се види как функционира Законът за розата. Винаги могат да бъдат направени поправки, съпътстващи подзаконови нормативни актове – въпрос на време."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45