Музиката е добре познат релаксант, антидепресант, който някои от нас приемат осъзнато и целенасочено, други без да се замислят биват омаяни и понесени на крилете на това божествено изкуство. За много хора в днешно време музиката е шанс да се излекуват. За това се грижи Музикотерапията.
Тя е широкообхватна и с течение на времето в нея се оформят различни направления и специалисти. Има такива, които работят само с ритъм, други само с хармонията, само с тембрите на различни инструменти и гласове, само с упражнения за гласа или пък с двигателните процеси при свирене на различни инструменти. Има също така терапевти, които работят само с определен вид заболявания.
Основно музикотерапията се дели на неврологична и на психологична. В момента у нас има повече музикотерапевти, които се занимават по-скоро с психологична помощ.
„Музикотерапията е ценна не защото се опитваме да направим хората музиканти, а защото същите мозъчни зони се дублират с активността на мозъка при най-ежедневни човешки дейности. Понякога няма друг начин за достъп до тази активност и музиката се оказва изключително полезно средство“ – казва Цветина Панайотова, музикотерапевт в Клиниката по психиатрия на УМБАЛ „Александровска“, която гостува преди време в предаването „От песен в песен“, за да разкаже за своятa работа.
Тя е първият музикотерапевт, интегриран в реална болнична обстановка. По света тази професия е самостоятелна вече повече от 100 години, като е интегрирана в системата на конвенционалната медицина.
Преди да се обърне към музикотерапията, Цветина има чудесна кариера на професионален музикант.
Свири на цигулка от 4-годишна. Излиза на голямата сцена, когато е само на 7 години. На 8 печели първа награда в голям международен конкурс - „Ян Коциан“ в Чехословакия.
Пътувания, турнета, над 10 престижни награди в сериозни международни конкурси.
През 2000 година заминава за Лондон с пълна стипендия за обучение със специалност цигулка в британската академия за музика и театрално изкуство Gildhall School Music and Drama“. Там завършва в класа на проф. Ифра Нийман.
След Великобритания завършва Музикалната академия и у нас. За първи път се докосва до музикотерапията като дисциплина в Лондон, когато я записва като свободно избираем предмет. Впечатлена от лечебната роля на музиката, наблюдавайки как работи терапията в реална болнична среда, Цветина започва да посещава все по-често заниманията на групите с тази специалност.
Музикотерапията се превръща за Цветина в нещо много важно и първостепенно. Тя с интерес следи развитието на специалността в световен мащаб и създава контакти със специалисти от различни страни. Цветина е една от първите, които се записват да учат тази специалност, след като тя е създадена в Музикалната академия у нас от проф. Нева Кръстева и получава чудесната възможност да се учи от чуждестранни специалисти, които да поемат специалният предмет.
Срещата с нея е по повод музикалните инициативите предприети от нейната фондация „Да бъде“, които тя и колегите ѝ насочват към медиците на първа линия в борбата с Covid-19 и техните пациенти.
Музика, това е което един артист, изпълнител може да предложи в най-тежките моменти за хората. Добра дума, духовна наслада и поне за малко откъсване от тежката действителност.
В интервюто с Цветина ще чуете подробности за това как и вие да се докоснете до магията, която създават. Ще разберете кой и как се включва, за да помага, а Цвети е свежа, интелигентна и прекрасна.
Чуйте какво си казахме.
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова композиция Irish Blessing , по която младият композитор и диригент Мартин Кръстев работи интензивно през последните месеци, беше представена на годишната продукция на два хорови състава от град Добрич:..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg