„Настроения“ се нарича новата продукция с най-популярни пиеси за цигулка и пиано, която представя обичаният наш музикант Ангел Станков. Избрал е пиеси от Фриц Крайслер, Виторио Монти, Хенри Виенявски, Пабло Сарасате, Йохан Себастиан Бах.
„Това са все бисови творби, които обикновено ние музикантите изпълняваме с огромен успех на финала на концертите си. Избрах ги по молба на дъщеря ми Елена, която поиска за запиша нещо, което би се харесало и на немузикантите“.
Ангел Станков казва, че ще се радва, ако този достигне и до лекарите и медицинския персонал и им даде малко светлина в тяхното тежко ежедневие. Записите са осъществени миналата година в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ в София от Кремена Ангелова и Павел Стефанов.
Какво му се иска още да направи?
Когато свърши забраната за концерти да отбележи достойно годината на Бетовен, чийто сонати за цигулка и пиано е изпълнявал няколко пъти, както и да дирижира отново симфониите му. Иска отново да се събере на концерт със свои ученици разпръснати по целия свят.
А какво прави един музикант, докато стои у дома?
Ангел Станков се смее и казва, че пише спомени, но не за да ги издаде в книга, а така, за приятелите и за дъщеря си и разказва, случки от казармата, когато е свирил в малка група. Освен това рисува, защото това е една от големите му мечти, за които никога не му е оставало време. И колкото и да е чудно репетира. „Ние музикантите се учим цял живот. Ето аз все не съм се задълбочавал например върху „флажолетите“. Те бяха специалитет на великия Васко Абаджиев“.
В звуковия файл чуете целия разказ на Ангел Станков.
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg