Един автор, който обикновено е сценарист на филмите, а в този случай е само хронист на филм, гледан вече 40 години и още 30 след това... Става дума за писателя Георги Мишев и новата му книга с литературни мемоари, наречена "Мир на кумирите ни".
Мемоари или семеен албум, който не е за показ...
"Подзаглавието е "Бележки под линия" и това е една междинна, хибридна форма, модерно казано... Така че и този жанр не е строго оформен и ясен. Той е някак си удобен на авторите, защото не всичко, което един автор пише, се побира в рамките на някакъв жанр."
"Мир на кумирите ни" – продължение на "Мир на страха ни"
"Да. Това е също една условна форма. Става въпрос за почти едно и също време. Втората книга е малко вглеждане в детайлите и подробностите от онова време. Първата книга беше малко "общ план", както се казва в киното, втората е "грос". Като се вгледа човек в детайлите, си обяснява много нещата. От това се раждат размислите, а след размислите – решенията."
Обидени и разпознали се?
"Надявам се, че никой няма да седне да чете, защото нашите съвременници много не се интересуват от изминалото време или си имат вече втвърдени представи за миналото. Дали се страхувам – не, защото повечето от нещата съм ги наблюдавал отблизо и съм свидетел. А пък това, че някой ще се засегне... Истината трябва да е в основата на равновесието в живота, иначе то ще се загуби."
Някои неща трябва да бъдат записани, за да се знае
"Все пак субективните усещания са си субективни. Само времето и историята по-нататък могат да потвърдят или да отрекат."
Времето в България тече по-бързо, защото вече е зачертало имената на колосите с глинени крака
"Времето отсява много от нещата. Помните, че лозунгът на СДС беше "Времето е наше". Сега можем да го отнесем към "фермата за илюзии".
Може ли да се живее без кумири
"Въпросът е доста философски. Човек не може да живее без кумири, така е устроен. Кумирът е ориентир. Понякога кумирите се израждат в идоли. Остава човек сам да реши. Човекът трябва да се стреми да бъде личност. Знаем колко е труден този процес."
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg