"Всичко, което не е на море, е провинция" – тази прочута мисъл принадлежи на Хемингуей. Не по-малко валидна е и друга, чието авторство социалните мрежи приписват на Франц Кафка: "Всичко на този свят отминава, само желанието да се събудиш до морето – не".
20 май е Европейският ден на морето
Този ден не празнува желанието ни да се будим от ромон на вълни, а е посветен на опазването на морето и неговото богатство, както и застрашената му екосистема.
В "Нашият ден" гостуват Тодор Тонев, представител на Българската асоциация на Черноморските общини (БАЧО) и туристическия експерт Константин Занков.
Как живеят хората от Шабла до Малко Търново? Какъв сезон се очаква и какви са нагласите на българите за почивка на родното Черноморие – тези въпроси обсъждат събеседниците.
Кьонигсберг вероятно свързвате с Кант, но освен родно място на философа,в Кьонинсберг/Калининград има Музей на световния океан. Чуйте какви експозиции и богатства съдържа той.
Започнахме с поетични цитати и е време да отдадем заслуженото на голямото синьо хапче, което мигом изтрива тревогите и напрежението и ни прави щастливи, ведри и щедри. Защо морето въздейства по този начин, чуйте разговора с психолога Пламен Димитров.
След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области. Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..
8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg