В колко комични ситуации може да изпадне един мъж, когато в празничен ден отиде до пазара, за да купи лющян? За да разберете, този петък (22 май 2020) от 18 часа на вълните на програма „Христо Ботев“ слушайте комедията „Лющян“ от българския драматург Мирон Иванов. Записът е осъществен през 1972 г., а в ролите ще чуете гласовете на Коста Цонев, Вълчо Камарашев, Сотир Майноловски, Петър Слабаков, Любка Петрова, Златка Тодорова и др.
Като всяка добра комедия и тази разчита колкото на сблъсъка между героите и на в комичните ситуации, толкова и на противопоставянето на различни светогледи. В случая това са песимизмът и оптимизмът. Тук целта на произведението не е да се произведат някакви заключения или да се определи едната позиция като предпочитана пред другата. Водещото в комедията е максималното ѝ приближаване до реалността, което да засили още повече комичния ефект. Струва ми се, че всеки познава поне няколко зевзеци като тези от комедията „Лющян“. Такива хора с техните лафове, сарказъм и, разбира се, приятелството, което пламва от искрите на кръстосаните словесни шпаги, наистина съществуват.
Особено внимание трябва да се обърне и на изключителния колорит на радиопиесата. Звуковата среда прави атмосферата ѝ поглъщаща. Сякаш слушателят изведнъж се озовава вътре действието, търсещ заедно с героите тайнствената подправка из сергиите на градския пазар или седнал с тях на по чаша вино в капанчето. И тук заслугата е изцяло на режисьора на пиесата – Лиляна Пенчева, както и на екипа, осъществил студийния запис: звуковото оформление е на Наталия Владимирова, звукорежисьор е Владимир Грънчаров, а Георги Георгиев – звукооператор.
Не пропускайте пиесата „Лющян“, защото тя с премерения си и находчив хумор, добре познат от добрите български филмови комедии от втората половина на миналия век, ви гаранти един приятен час, в който краищата на устните на всеки слушател ще сочат неизменно нагоре.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg